Дневни Архиви: 07/12/2020 | 23:26

Видео | Мали Стар – новата ѕвезда на албанската музичка сцена

Запознајте го најновиот рапер на албанската сцена, Мали Стар доаѓа со првиот видео проект. Неговото име е Амар Зибери, инаку познат како Мали Стар, тој има само 10 години од Скопје, ученик е во основното училиште „Дрита“. Неговата страст е музиката, главно рапот и инспирацијата ја добива од американските рапери. …

Повеќе »

Нетфликс одби да ја обележи серијата „Crown“ како фикција

Американската стриминг-платформата „Нетфликс“ го отфрли повикот на британскиот министер за култура во врска со драмската серија „Круна“, објавија неколку британски медиуми во неделата. Министерот Оивер Дауден побарал од стримерот на почетокот на секоја епизода на серијата да биде вметнато известување со кое јасно би се ставило на знање дека станува …

Повеќе »

Леброн по трет пат е спортист на годината според „Sports Illustrated“

Американското спортско списание „Sports Illustrated“ по рекорден трет пат го прогласи Леброн Џејмс за спортист на годината. Кошаркарот на Лејкерс стана првиот спортист што ја добил оваа награда по трет пат. Претходно, Леброн беше избран за спортист на годината во 2012 и 2016 година. Џејмс минатата сезона ја освои четвртата …

Повеќе »

Делчевската библиотека организира Новогодишен саем на книги

Јавната локална библиотека „Илинден“ во Делчево и годинава традиционално организира новогодишен саем на книги. Саемот, како што информираше директорката на библиотеката Биљана Петровска, е планиран да започне в четврток, со строго почитување на сите протоколи за заштита од коронавирус. -Годинава се одлучивме за издавачки куќи „Матица“ и „Сакам книги“. Саемот …

Повеќе »

Детскиот ликовен конкурс „Зимска приказна” отворен до 30 декември

Во пресрет на Нова година и Божиќ, Амбасадата на Русија во земјава објавува нов детски ликовен конкурс „Зимска приказна”, посветен на традициите за овие празници во нашите две држави.На конкурсот, кој е отворен до 30 декември, можат да учествуваат сите млади на возраст до 18 години. Цртежите на наведената тема …

Повеќе »

Видео | Погледнете го тизерот за првиот македонски CGI краток филм

“Конструкт 42” е името на првиот македонски краткометражен анимиран „sci-fi“ филм кој нè носи во далечната иднина и ја раскажува приказната за последните напори за спас на човештвото. Филмот е во режија на Никола Ангелкоски, кој има работено на повеќеинтернационални анимирани филмови. Гласовите на ликовите ги позајмуваат Кристина Тасева и …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!