Почетна / Живот

Живот

Нова збирка книжевни критики и есеи „Заветни поуки“ од Тоциновски

Деновиве во издание на „Академски печат“ од Скопје беше издадена збирката книжевни критики и есеи „Заветни поуки“ од проф. д-р Васил Тоциновски. Книгата содржи 70-на книжевни осврти, обраќања и говори кон поетски и прозни остварувања од македонски и балкански автори од повеќе генерации: Стефан Марковски, Горјан Петревски, Тамара Арсовска, Вера …

Повеќе »

Отворено писмо до Министерот за култура од Здружението ММИ

Во целост ви го пренесуваме  Отвореното писмо адресирано до Министерот за култура, г-дин Хусни Исмаили од страна на произведувачите на фонограми и уметниците музички изведувачи. Прочитајте го во продолжение : ОТВОРЕНО ПИСМО до Министерот за култура, Г-дин Хусни Исмаили ОД: Произведувачите на фонограми и уметниците музички изведувачи                                                  СЕ ЧУВСТВУВАМЕ ОШТЕТЕНИ! Речиси четири …

Повеќе »

Видео | Хорор во хотелот „Европа”, некогашната гордост на Отешево

Ова е кратко видео сведоштво за една типична негрижа од македонското општество кон нешто вредно што сме го поседувале. Хотелот „Европа” веќе 15 години претставува само едно сведоштво за постоењето на овој хотелски комплекс кој своевремено бил едно од најатрактивните места за летување во Македонија, сè додека не го зафатил …

Повеќе »

Во печат излезе новата поетска збирка „Семки“ на Ристо Маџунков

Неодамна во издание на литературното списание „Современост“ излезе од печат поетската збирка „Семки“ со 60-на песни од македонскиот поет Ристо Маџунков. За новото дело на Маџунков, Стефан Марковски вели: „Постојаната потрага по не така далечното, а трансцедентно минато на мигови како да преоѓа во посег по соочување со „зафрлени“ делови …

Повеќе »

Промовирана монографијата „Владимир ,Волоѓа’ Мајаковски“

Mонографското издание за Владимир Мајаковски насловено „Владимир „Волоѓа” Мајаковски” од Александар Маркоски, која неодамна излезе од печат во издвачката куќа „Авант прес” од Скопје, se promoviraше vo Младинскиот културен центар во Скопје, во галерискиот простор, на 01.10.2019 (вторник), со почеток од 20 часот. Книгата ja промовираше проф. д-р Александар Прокопиев. …

Повеќе »

„Маџун“ е претставник за меѓународна книжевна награда

На конкурсот за избор на национален претставник за меѓународната награда „Балканика 2019″, годинава до организаторот, издавачката куќа „Магор”, пристигнаа следните 12 книги: 1. Петар Стојановски – „Странец под алпите” 2. Ване Костуранов – „Ѕвездено дете” 3. Кристина Димовска – „Светлината на Сатурната” 4. Јана Мишо – „Скоро парижанка или Како …

Повеќе »

Аницин со самостојна изложба „Личен печат“ во Музеј на Скопје

На ден 27.09.2019 година (петок) со почеток од 20:00 часот, се отвара самостојната изложба на академскиот графичар и графички дизајнер Дарко Аницин, под наслов „ЛИЧЕН ПЕЧАТ“. Изложбата „ЛИЧЕН ПЕЧАТ“ ќе се одржи во Музеј на Град Скопје, во Графичко студио. На изложбата „ЛИЧЕН ПЕЧАТ“ Аницин се претставува со 16 акрилни …

Повеќе »

Е.Д.Е.Н. предлага фотоволтаици против аерозагадувањето

Според извештајот на Европската агенција за животна средина објавен во 2018 г. во Македонија околу 3.000 смртни случаи годишно се припишуваат на загадувањето со ситни честички (ПМ10 и ПМ2.5). Овој поразителен број е просекот за нашата земја во последните години. Истовремено приближно 400.000 наши сограѓани живеат под прагот на сиромаштија. …

Повеќе »

Љубовната опера „Дидо и Енеј“ првпат доаѓа во Македонија

За првпат во Македонија, на 20 септември (петок) во Камерната сала на Филхармонија, ќе биде изведена најпознатата опера од Хенри Персл – „Дидо и Енеј“. Станува збор за автентична, концертна изведба на љубовната приказна преточена во опера на најголемиот британски барокен композитор, е во организација на Уметничкиот центар „ПОЛИФОНИЈА“. Во …

Повеќе »

Гарванлиев – од „Марионка“ па до баритон на меѓународни сцени

Македонскиот исклучителен баритон Васил Гарванлиев, кој кариерата успешно ја гради на меѓународните сцени (Чикаго, Милано, Торонто, Лондон) во сферата на класичната музика, но и во водите на поп-музиката, ќе настапи во улогата на Енеј на премиерата на барокната опера „Дидо и Енеј“ која ќе се случи во Камерната сала на Филхармонија …

Повеќе »