Почетна / Забава / Евровизија

Евровизија

Македонија се повлекува од Евровизија 2023 во В. Британија?

Според објавениот буџет на МРТ за 2023 година, Националниот сервис има издвоено буџет за јуниорската Евровизија за 2023 година на која едвај учествуваат 15 земји, но нема буџет за главната Евровизија 2023 која ќе се одржи во мај во Велика Британија на која учествуваат 40 земји. Тоа го забележале и …

Повеќе »

Наместо во Украина, Евровизија ќе се одржи во Велика Британија

Изборот за песна на Евровизија следната година ќе се одржи во Велика Британија, потврдија вчера организаторите. Како што јави Би-би-си, одлучено е дека настанот не може да се одржи во годинашната победничка земја Украина, поради тековната војна по руската инвазија. Велика Британија годинава беше втора, па Европската радиодифузна унија (ЕБУ) …

Повеќе »

Видео | Констракта за „Бекстејџ“: Среќна сум што ја сплотив Југославија

Ана Ѓуриќ, попозната под уметничкото име Констракта, е членка на бендот “Земља Грува” од нивното основање. Регионалната слава ја стекна, речиси преку ноќ, победувајќи на Евровизија, што ја направи српска претставничка на фестивалот Евросонг во Торино (Италија) 2022 година со песната “In corpore sano”. Се занимава со музика 20 години …

Повеќе »

Македонија треба да учествува на Евровизија – прочитајте зошто

Деновиве порталот Музика24 информираше дека неофицијално шефицата на македонската делегација си поднела оставка на таа функција и сè што е поврзано со Евровизија. Ако е така, тоа е логичен редослед на настаните. Гест кој е за поздравување бидејќи таа како шефица на делегацијата ја чувствува вината со т.н. скандал со …

Повеќе »

Вака гласаше жирито на Македонија на Евровизија 2022

Иако многумина очекуваа македонското жири да даде 12ка за ултра популарната Констракта, сепак Србија доби  10 поени. Јана Бурчевска ги кажа гласовите од Македонија: 1 поен доби Швајцарија 2 поени доби Полска 3 поени доби Белгија 4 поени доби Азербејџан 5 поени доби Австралија 6 поени доби Шведска 7 поени …

Повеќе »

Гласајте со СМС: 24 на 149 101 за победа на Србија на Евровизија 2022

Дали ја имаме победничката песна на Евровизија 2022? Социјалните мрежи и публиката во големата италијанска сала го кажаа своето – Констракта е овогодишната победничка на Евровизија. Доколку сакате повторно да го донесеме овој престижен музички фестивал во нашето соседство, гласајте за Констракта и “Уметница мора бити здрава” со едноставно испраќање …

Повеќе »

Македонија не влезе во финалето на Евровизија 2022

Повторно истата судбина за Македонија. И оваа година, Македонија не влезе во големото финале на Евровизија 2022. Нашата учесничка која отиде во Италија иако не ги освои гласовите на телевоутингот во Македонија, испадна од второто полуфинале и нема да се натпреварува во сабота на спектакуларната сцена во Торино. Од второто …

Повеќе »

Видео | Васил во јуни својот избраник ќе го донесе во Македонија

Изминатиот период македонските медиуми беа преплавени со веста дека Васил Гарванлиев се верил. И тоа не било кај, туку во Америка. Со неговиот избраник, се препознале на прва, а неговото срце го освоил со едноставноста, но и анонимноста. Свадбата ќе биде наскоро, а во јуни, ќе дојдат во Македонија, за …

Повеќе »

Копров: Андреа е само дете, кое постапило непромислено

Познатиот композитор Григор Копров во разговор за ,,Фокус” вели дека е изненаден од лошите коментари кои се актуелни во јавноста по повод случајот со евровизиската претставничка Андреа, која вчера го фрли македонското знаме на земја. Појаснува дека според него, иако има 22 години, таа е се уште само дете, кое …

Повеќе »

Фото | Нашите најголеми ѕвезди вака ги бранеа боите на Македонија

Додека тотален анонимус ја посрамоти цела македонска јавност, фрлајќи го најголемото национално обележје – знамето на земја, ние ве потсетуваме како најголемите ги бранеа боите на нашата Македонија токму на и зад евровизиската сцена. Великанот Тоше Проески, дивата Калиопи, супербрендот Каролина и сексипилната Елена на секоја прес конференција на најголемиот …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!