Почетна / Забава / Евровизија

Евровизија

И Босна се враќа на големата сцена на Евровизија 2025 ?

Судот во Сараево ѝ наложи на Јавната телевизија на Босна и Херцеговина (БХРТ) да го продаде својот недвижен имот за да го исплати долгот кон ЕБУ. Отстранувањето на големиот недвижен имот на БХРТ е наложено со судска одлука во Босна и Херцеговина. БХРТ и должи на ЕБУ нешто повеќе од …

Повеќе »

И Велика Британија се откажа од детската Евровизија

Велика Британија нема да учествува на Јуниорската Евровизија 2024 година во Мадрид, Шпанија. Би-Би-Си го потврди своето повлекување од овогодинешната Детска Евровизија. Причината за откажувањето е малата гледаност на овој фестивал и со тоа буџетот ќе се префрли на главната Евровизија. Велика Британија учествуваше на Јуниорската Евровизија од нејзиниот почеток …

Повеќе »

Косово официјално побара учество на Евровизија следната година

Генералниот директор на јавниот сервис на Косово, РТК и официјално побара учество на Евровизија 2025. Тој истакнува дека тие со нетрпение очекуваат веќе со години да бидат примени на овој престижен музички фестивал. Преку организирањето на нивен фестивал, лани докажале дека можат да изберат песна што ќе го претставува Косово …

Повеќе »

На Македонија ѝ треба евровизиска челична лејди како Оливера

Оливера Ковачевиќ, супервизор на Евровизија за Србија во интервју за Нова С, искрено и брутално зборува за Евровизија. Според неа – РТС Србија нема намера да се откаже од учество бидејќи долги години поради санкциите, во минатото не можеле да учествуваат. Истакнува дека ќе направи сѐ за подобри пласмани на …

Повеќе »

Србија се откажа, Македонија потврди учество на детска Евровизија

И додека сите земји полека се подготвуваат за големата Евровизија 2025 во Швајцарија, Србија втора година по ред го откажа учеството на детската Евровизија 2024. Супервизорот на РТС за Евровизија, Оливера Ковачевиќ изјави дека средствата за детската ги пренаменуваат на главната Евровизија која за нив е поважна. МРТ пак која …

Повеќе »

Baby Lasagna е првиот Хрват кој влегол на британската листа топ 40

Baby Lasagna e првиот претставник од Хрватска кој успева да влезе во британската топ листа Топ 40. Ова е неверојатен успех за еден уметник од толку мала земја. Последниве години, многу песни од Евровизија влегуваат во британскиот топ 40 веднаш по завршувањето на фестивалот и стануваат вистински хитови. Оваа недела …

Повеќе »

Дали Косово ќе оди на Евровизија во 2025-та, а Македонија не ?

Косово со сегашниот статус не може да учествува на Евровизија иако се обидува со години да стане членка на ЕБУ. Сепак, јавниот сервис РТК планира пат за учество на Евровизија веќе во 2025 година. Косово ја повтори својата желба да учествува следната година во Швајцарија. Прво, РТК треба да стане …

Повеќе »

Бугарија се враќа на Евровизија од следната година?

Бугарија оваа година го тестираше своето враќање на Евровизија во 2025 година. Според официјалниот Твитер профил на државната телевизија БНТ, делегација од Бугарија била присутна во Малме, Шведска. Во делегацијата биле изведувачи и продуценти. Тие го тестираа теренот за враќање на Бугарија на Евровизија. Доколку се остварат плановите, идејата е …

Повеќе »

Хрватска – фаворит за победа, Холандија – исфрлена од финалето

Хрватска и Baby Lasagna се главни фаворити на денешното големо финале на Евровизија 2024 во Малме, Шведска. По него, како фаворити следуваат Израел и Швајцарија, како и Франција и Италија. Годинава се смета дека победата може да биде тесна, но сепак на Хрватска обложувалниците ѝ даваат 44% за победа. Денеска …

Повеќе »

И покрај нашето неучество, поранешни претставници на евровизиските забави

Иако Mакедонија втора година по ред не учествува на Евровизија, нашите поранешни претставници со задоволство ги прифаќаат поканите за учество на т.н. Евровизиски забави односно Pre partyES. Досега се одржаа три такви забави, првата во Мадрид, втората во Барселона, а третата во Лондон. Освен годинешните претставници на Евровизија, на овие …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!