Почетна / Спорт

Спорт

Роналдо има дадено гол на секој од 18. стадиони на кои играл во Серија А

Фудбалерот на Јувентус, Кристијано Роналдо постигна хет-трик по само едно полувреме на натпреварот од Серија А против Каљари. Португалецот се запиша во листата на стрелците во 10-та, 25-та и 32. минута. Ова се 21, 22 и 23 погодок на Роналдо оваа сезона во италијанскиот шампионат, а најблиску до него е …

Повеќе »

Подарок од Баерн Минхен за Мусала, нов договор и повисока плата

Склучување нов договор со важност до 2026 година и годишна плата од пет милиони евра, му предложи денеска европскиот првак Баерн Минхен на својот млад играч за врска Џамал Мусала, по повод неговиот 18-ти роденден, објави весникот „Билд“. Мусала во вторникот стана најмлад стрелец на Баерн во Лигата на шампиони, …

Повеќе »

Фудбалската ѕвезда Роналдо ќе потпише нов договор со Јувентус

Португалскиот напаѓач Кристијано Роналдо ќе го продолжи договорот со Јувентус, што му истекува во јуни 2022 година, објавија италијанските медиуми. Според истите извори, раководството на италијанскиот првак ќе му понуди на Роналдо продолжување на соработката најмалку за уште една година. Дани | ТВ Пакет

Повеќе »

МРТ ќе го прикажува Светското првенство во ракомет 2021

Светското првенство во ракомет за мажи 2021 ќе се одржи во Египет од 13 до 31 јануари 2021 година. Ова ќе биде прво првенство во ракомет со 32 екипи наместо 24. Ова ќе биде трет шампионат каде домаќинот се наоѓа во Африка, втор во Египет и прв домаќин надвор од …

Повеќе »

Колумбос ја освои титулата во северноамериканската лига МЛС

Фудбалерите на Колумбос Кру ја освоија титулата во Северноамериканската професионална лига (МЛС), совладувајќи го синоќа на домашен терен бранителот на титулата Сиетл Саундерс со 3:0. Колумбос дојде до својата втора титула во историјата благодарение на двата гола и асистенцијата на играчот на мечот, Аргентинецот Лукас Зеларајан. Тој беше прецизен во …

Повеќе »

Леброн по трет пат е спортист на годината според „Sports Illustrated“

Американското спортско списание „Sports Illustrated“ по рекорден трет пат го прогласи Леброн Џејмс за спортист на годината. Кошаркарот на Лејкерс стана првиот спортист што ја добил оваа награда по трет пат. Претходно, Леброн беше избран за спортист на годината во 2012 и 2016 година. Џејмс минатата сезона ја освои четвртата …

Повеќе »

Нашиот Рико овој викенд на МРТ 3 ќе вози во „Порше Карера Куп 2020“

Најперспективен македонски возач автомобилист, Ристо Вуков Рико викендов ќе ја вози својата прва трка на стартот на Купот Порше Карера Италија 2020 чиј почеток беше одложен поради пандемијата со Ковид-19. Македонскиот автомобилист и покрај неизвесноста поради ограничувањата на границите, сепак успеа да замине во Италија и ги извози првите подготвителни …

Повеќе »

Натпреварите на Македонија на ЕП Oдбојка ќе се емитуваат на МРТ 3

Оваа седмица на МРТ 3, секој ден од 16.00, од 00.00 и од 08.00 часот ќе се емитуваат натпреварите на Македонија од дебитантскиот настап на ЕП во одбојка. Како се “држеа” македонските спортски херои на големото Европско првенство лани, гледаме на новиот спортско забавен канал на МРТ. Дани | ТВ …

Повеќе »

Смеа и спортски надмудрувања со Слаѓо и Никац во „GG3+“

Маалски спортски надмудрувања, смеење, совети како да (не) се игра кладилница… Oд овој петок, во емисијата ГГ3+, домаќините Слаѓо и Никац пред камера го коментираат сè она што маалските експерти го коментираат пред кооперација, а друштво им прават познати спортски имиња. Следете ги овие момци на ФБ страната на GG3+ …

Повеќе »

МРТ 3 ќе го прикаже ретро финалето на Вардар – Пелистер од 1993 година

Уживање за спортските носталгичари. Во сабота (23 мај 2020), третиот спортско-забавен канал на Македонската телевизија ќе емитува извонреден финален натпревар меѓу фудбалските клубови Вардар и Пелистер, одржан далечната 1993 година. Финалето во Купот на Македонија е најава на Македонската телевизија за многу следни ретро натпревари, кои ќе имаат можност да …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!