Почетна / Забава

Забава

Васил Гарванлиев ќе ја претставува Македонија на Евровизија 2020

Македонската Радиотелевизија со известување до граѓаните на Македонија : По извршената анализа на досегашните учества на Евровизија, како и предлозите од затворената дебата, Програмскиот колегиум на МТВ1 одлучи Васил Гарванлиев, со авторски тим составен од етаблирани музички имиња, кои имаат остварено успешни музички проекти, да ја претставува Северна Македонија на …

Повеќе »

Џијан Емин со настап во Нови Сад со проектот „La Vie En Rose“

Македонскиот диригент и композитор Џијан Емин, на 22 декември настапи во Нови Сад, во салата на „Српско народно позориште“ заедно со Војвоџански симфониски оркестар, на концертот под наслов „La Vie En Rose“. Џијан Емин беше диригент на овој проект кој на македонската публика и е познат под името „Париз те …

Повеќе »

Концерт на големиот балкански боем Шербеџија во Филхармонија

Убедливо најголемиот боем од балканските простори, Раде Шербеџија ќе одржи ексклузивен концерт во Скопје, на 25-ти февруари. За да задоволството биде уште поголемо, концертот ќе биде во навистина незаменливиот амбиент на Македонската филхармонија. Раде Шербеџија овој пат во Скопје доаѓа со концептот „Ti bi htjela pjesmom da ti kazem“, а …

Повеќе »

Гранде Масимо Савиќ во Филхармонија со „The best of“ програма

По три години пауза, најквалитетниот пејач на Балканот, без конкуренција, Масимо Савиќ и еден од најомилените артисти на македонската публика, доаѓа во Скопје со два ексклузивни концерта на 03-ти и 04-ти февруари. Масимо овој пат ќе има свое деби во најубавата концертна сала на овие простори- салата на Македонската филхармонија. …

Повеќе »

Фото | ЗЏМ Биг-Бендот и маестро Фајгл ја наполнија Филфармонија

Настанот „RADIOHEADJAZZ!“ привлече голем број на музички вљубеници кои во саботата вечерта, на 30 ноември, дојдоа во Филхармонија да го слушнат уникатниот музички перформанс кој ја соедини музиката на влијателните „Рејдиохед“ со магијата на џезот! ЗЏМ Биг-Бендот (Биг-Бендот на Здружението на џез-музичари), под чија капа се организираше настанот, предводен од …

Повеќе »

Авалон го носи Божо Вреќо на 23. февруари во Опера и Балет

Првиот проект во 2020 година доаѓа од балканските простори, а е навистина на светско ниво по сите параметри. „Принцот на севдахот“ или како што престижниот „Њујорк Тајмс“ го нарекува, „човекот со ангелски глас“, Божо Вреќо, за прв пат ќе има концерт во Скопје во Македонската опера и балет на 23-ти …

Повеќе »

Концерт на квартетот „Молинари“ од Монтреал во Филхармонија

Канадскиот музички центар при „Полифонија“ од Скопје, во соработка со Амбасадата на Канада од Белград, реализира концерт на Квартетот „Молинари“ од Монтреал, во рамките на одбележувањето на Канадските Денови. Концертот ќе се одржи утре (27 ноември) во Камерната сала на Филхармонија во 20 часот. На програмата се композиции од канадски …

Повеќе »

Видео | Македонецот од Гранд сними кавер на балада од Тоше

Македонскиот пејач кој повторно го гледаме во најпопуларното регионално музичко шоу „Ѕвездите на Гранд“, Стефан Величковски ја обработи најубавата балада на Тоше Проески и сними видео за неа. – Годините поминуваат, но спомените остануваат… Затоа во твоја чест, најголем меѓу најголемите Тоше Проески, ја испеав една од твоите најубави балади …

Повеќе »

„Рејдиохед“ во џез-верзија со Биг-Бендот на ЗЈМ во Филхармонија

На 30 ноември во големата сала на Филхармонија во 20 часот, Биг-Бендот на Здружението на џез-музичари на Македонија, ќе ги изведе најдобрите теми на една од најпопуларните групи на сите времиња – „Рејдиохед“. Станува збор за маестрален проект под наслов „RADIOHEADJAZZ!“ со уникатна содржина – џез-верзии на песните на британската …

Повеќе »

Видео | Македонецот во Гранд со ултиматум за неговата мајка

Единствениот Македонец кој во 14-та по ред сезона на најгледаното регионално музичко шоу „Ѕвездите на Гранд“ успеа да ги добие сите можни гласови од членовите на строгото стручно жири, Александар Јосифовски, пред да се пријави за учество ѝ поставил ултиматум на својата мајка. Имено, неговата мајка имала голема желба да …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!