Почетна / Забава

Забава

Afrojack, Claptone, Maceo Plex, Vini Vici – хедлајнери на Ohrid Calling 2024!

После ланската спектакуларна фестивалска едиција, оваа година Авалон се погрижи да ги помести  границите и да ви спреми уште поимпресивна и повозбудлива програма! Секој настап и секој од овогодинешните хедлајнери има одредена карактеристика која го прави Ohrid Calling 2024 фестивалско издание кое не смее да се пропушти! Како ултимативен хедлајнер …

Повеќе »

Косово официјално побара учество на Евровизија следната година

Генералниот директор на јавниот сервис на Косово, РТК и официјално побара учество на Евровизија 2025. Тој истакнува дека тие со нетрпение очекуваат веќе со години да бидат примени на овој престижен музички фестивал. Преку организирањето на нивен фестивал, лани докажале дека можат да изберат песна што ќе го претставува Косово …

Повеќе »

„Звукот на идната генерација“ – студентите настапуваат со Филхармонија

Овој четврток (13.06.), Македонската филхармонија ќе го реализира традиционалниот концерт под наслов „Звукот на идната генерација”, на кој настапуваат студентите од државните факултети за музика. Под диригентската палка на маестро Сашо Татарчевски, заедно со оркестарот ќе настапат младите таленти: Емилија Богоевска – виола, Јана Каевска – флејта, Дарко Кулевски – …

Повеќе »

Филхармонија во парк со „Одисеја 2024“ – музика од филмовите на Кјубрик

И оваа година, Македонската филхармонија ќе го реализира традиционалниот концерт „Филхармонија на отворено”, кој ќе донесе разновидност и секако, несомнен квалитет. Во среда, на 19 јуни во Градскиот парк со почеток во 21 часот, под ѕвездите на скопското небо, одиме на футуристичко патување низ дел од филмографијата на најкреативниот режисер …

Повеќе »

На Македонија ѝ треба евровизиска челична лејди како Оливера

Оливера Ковачевиќ, супервизор на Евровизија за Србија во интервју за Нова С, искрено и брутално зборува за Евровизија. Според неа – РТС Србија нема намера да се откаже од учество бидејќи долги години поради санкциите, во минатото не можеле да учествуваат. Истакнува дека ќе направи сѐ за подобри пласмани на …

Повеќе »

Србија се откажа, Македонија потврди учество на детска Евровизија

И додека сите земји полека се подготвуваат за големата Евровизија 2025 во Швајцарија, Србија втора година по ред го откажа учеството на детската Евровизија 2024. Супервизорот на РТС за Евровизија, Оливера Ковачевиќ изјави дека средствата за детската ги пренаменуваат на главната Евровизија која за нив е поважна. МРТ пак која …

Повеќе »

Заврши „Фолк Фест Валандово 2024”, прочитајте кои се победниците

Со песната „Темјана”, музика на Ванчо Димитров, текст Огнен Неделковски и аранжман на Љупчо Соколовски, 19 годишната Ангела Влинтиновска победи на 37-мото издание на фестивалот за новосоздадени македонски песни „Фолк Фест Валандово”. Второто место припадна на песната „Љубовта е оган“ на дуетот Софија Пуровска и Никола Зацески, додека третото место …

Повеќе »

„Црвена јабука” во Охрид – концерт на 9 август во „Антички театар”

После успешно продадените концерти низ Македонија и регионот, неверојатно квалитетните и легендарните „Црвена јабука” доаѓаат во Охрид, каде што ќе одржат ексклузивен концерт под отворено небо, на 9 август, на најубавата локација за оваа пригода, а тоа е Античкиот театар во Охрид. После којзнае колку време Жера со својот бенд …

Повеќе »

Концерт за 30 години дипломатски односи помеѓу Шпанија и Македонија

По повод 30 години дипломатски односи помеѓу Шпанија и Македонија, на 4 јуни (вторник) во Камерната сала на Филхармонија со почеток во 20 часот, пијанистот Дино Имери и диригентката Дијана Имери Илкоска, ќе одржат концерт на кој ќе бидат изведени дела што ја отсликуваат македонската и шпанската музичка култура. Заедно …

Повеќе »

Елена Ристеска, Мартинијан, Ана Петан, учесници на „Бисер на Јадранот“

Објавени се имињата на финалистите на првиот фестивал на РМФ „Бисер на Јадранот“. Изборната комисија на фестивалот ја сочинуваат: Слободан Бучевац (директор на фестивалот „Сунчане скале“), Григор Копров (директор на Охридскиот фестивал), Ивица Михаљевиќ (директор на фестивалот „Златна палма“ – Дубровник), Фахрудин Пецикоза (познат босански текстописец, автор на хитови напишани …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!