ТВ Лица

Телма вработува новинар за деск и за веб сајтот

ТВ Телма вработува новинар на работна позиција деск и новинар на веб страната www.telma.com.mk. за потребите на информативната редакција на телевизијата. Заинтересираните новинари со искуство или почетници може да конкурираат со испраќање на кратка биографија и контакт-информации на електронската искуство: [email protected] Кандидатите треба да имаат искуство во новинарството и потребни …

Повеќе »

Иван Мирчевски, директорот на Канал 5 доби „Награда за мир“

Федерацијата на меѓународни родови и човекови права, основана од амбасадорката на Крaлскиот дипломатски клуб на Обединетите нации, д-р Амена Али, му ја додели годишната „награда за мир“ на директорот на Канал 5 телевизија, Иван Мирчевски. Мирчевски е победник за 2022 година во категоријата – „ Награда за пријателство и добра …

Повеќе »

ТВ Трансфер | Билјана Дебарлиева од Канал 5 прејде на ТВ 24

По 11 години поминати во Канал 5, водителката Билјана Дебарлиева направи трансфер во телевизија 24 каде секојдневно ќе ја гледаме во емисијата за здравство „Фактор здравје“. Билјана дојде на местото на Илија Николовски и на некој начин го продолжува нејзиниот ангажман од Канал 5 каде беше препознатлива по “Визита” каде …

Повеќе »

Фото | Александар Петрески со телевизиски трансфер во Телма

Во дневните вести на телевизија Телма се појави нов презентер на информативните изданија. Се работи за младиот новинар Александар Петрески. Публиката имаше можност најпрвин да го следи Александар во улога на презентер на ТВ 24, по што одреден период ни ги пренесуваше вестите на Канал 5. По Канал 5, прејде …

Повеќе »

Оглас за вработување | Канал 5 има потреба од презентер/ка

Канал 5 телевизија има потреба од презентер/ка на вести кој/а ќе треба и да води кратки програмски содржини. Кандидатот/кандидатката треба да поседува радиофоничен глас, а да е на возраст до 40 години. Пожелно е претходно телевизиско или радио работно искуство. Заинтересираните да се пријават на [email protected] со приложување на CV …

Повеќе »

Почина Гордана Стошиќ, поранешната директорка на МРТ и Скај Нет

На 63 години, почина Гордана Стошиќ, новинарка и поранешен генерален директор на Македонската радиотелевизија. Стошиќ беше дел од скопската и информативната програма на МРТВ како репортер, водител и уредник на вести. Стошиќ својата кариера ја градеше во А1, а подоцна се врати во МРТВ на позицијата генерален директор. Еден дел …

Повеќе »

Почина познатиот презентер на временска прогноза на Сител

На 77 годишна возраст, почина познатиот презентер на временска прогноза – господин Трајче Андонов. За временските прилики и неприлики, секогаш навремено и точно нè информираше во блокот Временска прогноза која се емитува секоја вечер на Сител по Дневникот. И сето тоа го правеше харизматично и пријатно за гледачкото уво заедно …

Повеќе »

Новинарката Наташа Стојановска од Телма преминува во Bloomberg Adria

Новинарката и презентерка Стојановска ја паметиме од ТВ 24, по што прејде во Телма каде ја гледавме во дебатната емисија Топ Тема. Од сега, Наташа е дел од тимот на Блумерг Адриа. Среќни сме што ја имаме Наташа Стојановска во нашиот тим! 👍 Таа е дипломиран новинар со речиси 20 …

Повеќе »

Видео | Сопругата на Жељко Јоксимовиќ го избрка гостинот од студио

Водителката и уредничка на емисијата „Уранка“ на српската К1 телевизија, Јована Јоксимовиќ и лидерот на движењето “Ослободување“, Млаѓан Ѓорѓевиќ утрово имаа жолчна расправија во утринската програма емитувана на 15 март. Караницата ескалираше поради Александар Вучиќ, претседателот на Србија. Според гостинот, Јована е негов платеник како и медиумот во кој работи, …

Повеќе »

Нора: Јас се омажив од љубов, не затоа што Марко е Македонец

Поранешната водителка, Нора Шаќири Марковиќ, во најновото интервју на Бекстејџ зборуваше за мајчинството и бракот со Марко Марковиќ. Нора и Марко го имаат двегодишниот син Ијан, па за „Бекстејџ” открива на што ја научило мајчинството и колку ја променило како личност. „Мајчинството ме направи потрпелива. Конечно го сфатив она трпение-спасение. …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!