Почетна / Серии / Нетфликс одби да ја обележи серијата „Crown“ како фикција

Нетфликс одби да ја обележи серијата „Crown“ како фикција

Американската стриминг-платформата „Нетфликс“ го отфрли повикот на британскиот министер за култура во врска со драмската серија „Круна“, објавија неколку британски медиуми во неделата.

Министерот Оивер Дауден побарал од стримерот на почетокот на секоја епизода на серијата да биде вметнато известување со кое јасно би се ставило на знање дека станува збор за фикција односно измислено дело.

Секретарот за култура е меѓу неколкуте истакнати личности во Велика Британија кои тврдат дека серијата, во која актерите играат членови на кралското семејство, ризикува да им даде на гледачите погрешен и штетен впечаток за монархијата.

Според медиумските извештаи, Дауден и „Нетфликс“ размениле преписки за ова прашање.

„Нетфликс“ не одговори веднаш на мејлот од „Ројтерс“ со барање за коментар, а портпаролката на Министерството за култура во Лондон одби да даде коментар. Сепак, некои медиуми го цитираат стриминг-гигантот, кој наводно, е уверен дека гледачите знаат дека серијата е лабаво заснована на вистински настани.

Ние секогаш ја претставувавме „Круната“ како драма и имаме целосна доверба дека нашите претплатници разбираат дека тоа е дело на фикција што е во голема мера заснована на историски настани,“ одговорил стримерот цитиран од британските медиуми.

Како резултат на тоа, ние не планираме – и не гледаме потреба – да додадеме било какво одрекување на одговорност.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Американската СФ комедија „People of Earth“ секое попладне на Телма

Нова американска СФ серија на телевизија Телма. Од понеделник до петок во 17.40 часот ги …

error: Содржината е заштитена!