Почетна / Филм

Филм

Можете ли да ги најдете сите филмски грешки во „Талентираниот господин Рипли“?

„Талентираниот господин Рипли“ е филм со толку моќна приказна што ве тера да не ги забележите сите мали пропусти што се случуваат на екранот. Дури и самиот режисер Мингела во коментарот на ДВД изданието ја истакнува сцената во Венеција каде Марџ заминува на бродот со таткото на Дики; има кадар …

Повеќе »

Полски драми, кинеска романса и американски трилери викендов на Телма

сабота (9 јануари 2021), 22.15 часот – “Три бои бело”, полска драма (1993) Црнохуморна крими-комедија за која Кјешловски доби „Сребрена мечка“ на Берлинале и номинација за Европската филмска награда. Полјакот Карол е во големи неволји откако неговата сопруга Доминик, Французинка, поднесува барање за развод, бидејќи предизвикал пожар во нејзиниот фризерски …

Повеќе »

Програмска шема на ТВ Телма – од 02.01.2020 до 8.01.2020

Одлични филмски остварувања на Телма телевизија за празничните денови. Во деновите без политичката дебата во “Топ тема”, уживајте во филмскиот репертоар на Телма и редовната програма. САБОТА 02.01.2020 07:10 Чувари на плажата – играна серија 07:50 Чувари на плажата – продолжува 08:40 Метео 08:45 Телешоп 08:50 Телма Амбуланта – емисија …

Повеќе »

Волшебен ТВ амбиент со новогодишните филмови на локалните

За време на новогодишните и божиќните празници, Битолчани и останати од регионот, останете во своите домови и гледајте Тера Тв.  Почнувајќи од 31 декември 2020, на програмата на локалната Тера започнуваат празнични филмови, кои ќе го надополнат новогодишниот амбиент. „Божиќна опашка“ е долгометражниот божиќен филм кој ќе ја отвори сезоната …

Повеќе »

Нурнете во светот на џунглата со новогодишните цртани на ТВ 24

Во новогодишното утро, разбудете се со ретро цртан филм на телевизија 24. Во 10 часот наутро на 31 декември ќе се емитува “Jungle Emperor Leo”, јапонска продукција од 1997 година. На почетокот на филмот, Лео дознава дека неговата Лира штотуку родила близначиња: Лунеј и Лукио. После големата прослава, сцената драстично …

Повеќе »

„Green book“, „Joe“ и „The giver“ во новогодишниот маратон на Телма

Новогодишен филмски маратон на реномираната телевизија Телма. Филмската треска започнува на 31 декември, веднаш по централниот дневник со “Вики Кристина Барселона”,  најдобриот филм кој Вуди Ален го направи последнава деценија. Филмот е преполн со опуштена летна атмосфера, поткрепена со звукот на гитарата и вкусот на доброто вино, патувања, дружење, уживање …

Повеќе »

Ријана, Бетмен, Флеш и Супермен во филмската новогодишна ноќ на МРТ

Влезете во новата година со филмови на МРТ 1. По интересната акциона фантастика “The Meg” (00.15 часот), ноќта за Нова година следуваат во продолжение уште два филмски наслови. “Осумте на Оушн” следува по “Мегалодон” во 20 минути по 2 часот. Деби Оушн е сестра на легендарниот измамник Ден Оушн која …

Повеќе »

Влезете во Новата година со СФ акцијата „The Meg“ на МРТ 1

Возбудлив трилер за поранешниот поморски капетан и професионален нуркач Џонас Тејлор (Џејсон Стејтам), еден од најатрактивните глумци на денешницата, кој ќе ги одмери силите со најмоќниот и најагресивниот предатор во историјата на животинското царство. Тејлор го прогонува тоа што го видел, а не може да им го докаже на другите. …

Повеќе »

Македонскиот филм „Стела“ ќе го отвори фестивалот за деца „Кидс фест“

По големиот успех постигнат во Македонија, филмот „Стела“ продолжува со интернационални успеси. Најголемиот регионален фестивал за детски филмови „КИДС ФЕСТ“ ќе го отвори годинешното издание со бесплатна проекција на филмот „Стела“ во режија на Стојан Вујичиќ, денеска во киното „Комбанк Дворана“ во Белград, што укажува на среќен почеток на уште …

Повеќе »

Видео | Погледнете го тизерот за првиот македонски CGI краток филм

“Конструкт 42” е името на првиот македонски краткометражен анимиран „sci-fi“ филм кој нè носи во далечната иднина и ја раскажува приказната за последните напори за спас на човештвото. Филмот е во режија на Никола Ангелкоски, кој има работено на повеќеинтернационални анимирани филмови. Гласовите на ликовите ги позајмуваат Кристина Тасева и …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!