Почетна / Филм

Филм

Стигнуваат празничните филмови на платформата SkyShowtime

Новата година полека пристигнува, а тоа значи дека е време за омилениот празничен период од годината, но и за традиционалниот божиќен филмски маратон. Овој декември, SkyShowtime за вас одбра неколку филмови кои со сигурност ќе ве стават во вистинското празнично расположение, во пресрет на долго очекуваната 2024 година. „Violent Night“ …

Повеќе »

7 декември | Романсата „Барајќи пријател за крај на светот“ на МРТ 1

Најавата дека огромен астероид ќе ја уништи Земјата за помалку од еден месец става крај на бракот на мирниот продавач на осигурување Доџ (Стив Карел), чија сопруга го остава на лице место. Откако неговата смела млада сосетка, Пени (Кира Најтли), задоцнето ќе достави писмо од поранешната сакана на Доџ, тој …

Повеќе »

Македонскиот филм „Преку езерото“ во петок, празнично на МРТ 1

Трагична љубовна приказна за еден пар кој се нашол на различни страни од албанската граница во 1948 година. Дебитантски филм на македонскиот режисер Антонио Митриќески кој се заснова врз вистинска приказна според која режисерот снимил и документарен филм. Со рафиниран визуелен стил, Митриќески го доловува индивидуалистичкиот дух и отпор. Константин …

Повеќе »

Неделно попладне на МТВ 1 со акционата комедија за „Агентот Коди Бонкс“

Средношколецот Коди Бенкс не сака ништо повеќе од она што го сака секој друг тинејџер: да ја преживее баналноста на адолесценцијата и да стане возрасен. Сепак, Бенкс не е обичен тинејџер; тој е агент на ЦИА. Кога тој не си ја врши домашната задача, Бенкс е на случајот, шпионирајќи ја …

Повеќе »

Ал Пачино и Џереми Ајронс во „Венецијанскиот трговец“, сабота на МТВ 1

Една од најуспешните адаптации на познатото Шекспирово дело која нуди исклучително интелигентен и визуелно атрактивен поглед на сложената приказна која се случува во Венеција во 16-от век. Филмот е во режија на Мајкл Редфорд. Поради романтичните амбиции на другарот Басанио (Џозеф Фајнс), Антонио (Џереми Ајронс) е принуден да се задолжи …

Повеќе »

Историската драма „An american affair“ (2008) петочки на МТВ 1

Вашингтон 1963 година. Кубанската криза е завршена и претседателот Кенеди успешно ги надминува првите значајни проблеми во политичката кариера. Од друга страна, тринаесетгодишниот Адам Стафорд (Камерон Брајт) се соочува со тинејџерски проблеми и се вљубува во сосетката, триесетгодишната преубава уметница Кетрин Кесвел (Гретчен Мол). Таа била во врска со претседателот, …

Повеќе »

Дизни и Стивен Спилберг во премиерниот семеен филм на МРТ 1

Дизни и Стивен Спилберг ги здружиле силите за на големиот екран да ја пренесат приказната за Големиот дружељубив џин. Приказна за 10-годишната Софија и мистериозниот џин кој ја запознава со необичниот и опасен свет на џиновите. 10 годишната Софи е во животна авантура кога ќе го запознае Големиот пријателски џин …

Повеќе »

Саботна вечер на МТВ 1 со биографската драма за „Стив Џобс“

Во биографската драма „Џобс“ верно е претставена кариерата на Стив Џобс (Ештон Качер) неговите подеми и падови, но и неговиот приватен живот, одлуките и последиците од нив. Ликот на Стив Џобс толкуван од Ештон Качер, го напуштил факултетот и заедно со неговиот пријател, техничарот Стив Возниак (Џош Гад), предизвикуваат револуција …

Повеќе »

16 ноември, 21 часот, МРТ 1 | Спортската акција „Rush”

Безмилосно ривалство од 1970-тите помеѓу соперниците во Формула 1, Џејмс Хант и Ники Лауда. Сместено во гламурозното златно доба на Формула 1 трките во 1970-тите, филмот е заснован на вистинска приказна за големо спортско соперништво помеѓу згодниот англиски плејбој Џејмс Хант (Хемсворт) и неговиот методичен, брилијантен противник, австрискиот возач Ники …

Повеќе »

15 ноември, 21 часот, МРТ 1 | Психолошкиот трилер „Mr. Brooks”

Г. Брукс (Кевин Костнер) е навидум семеен човек и почитуван бизнисмен. Но тој има голема мана, зависен е од убивање. Борејќи се со себе, се обидува да престане, но неговиот алтер его Маршал (Вилијам Харт) нема намера да престане. При последното убиство, Брукс станува невнимателен и љубопитниот сосед го гледа …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!