Почетна / Телевизија / ТВ Времеплов

ТВ Времеплов

ТВ Ретро | Вака се најавувала ТВ програма далечната 1989-та

Ако денес на сите македонски телевизии може да видиме промо форшпани преку кои се најавуваат содржините кои ќе се емитуваат во тековниот или следните денови, порано било доста поразлично. Имено, едно ретро видео ја врати носталгијата кај постарите генерации и помалку ги зачуди помладите. Во далечната 89-та година, програмата се …

Повеќе »

ТВ Времеплов | Тоше Проески најпопуларно тв лице за 1999 година

Далечната 1999 година, Македонија имаше манифестации како 12 Величествени, ТВ Лице на годината кои со особено внимание се следеа на малите екрани. И токму од таа година ве потсетуваме на едно носталгично и преубаво видео, исечок од манифестацијата “ТВ Лице на годината”, емитувана на А1 телевизија. Водители на настанот биле …

Повеќе »

ТВ Времеплов | Ве потсетуваме на одамна емитуваната „Љовисна“

“Љовисна” е една од најпопуларните венецуелски теленовели со Скарлет Ортиз во улогата на легендарната Љовисна, храбра девојка која ќе помине низ многу препреки поставени од нејзиниот татко-мафијаш. Серијата е снимена од продукцијата што ја создаде “Касандра”, а кај нас се прикажуваше на локалните телевизии меѓу првите теленовели во Македонија. За …

Повеќе »

ТВ Времеплов | Ве потсетуваме на „Судот на Ејми“, емитувана на А1

Судот на Ејми е американска телевизиска серија емитувана на каналот CBS од 1999 до 2005 година, со вкупно шест сезони. Во Македонија, оваа топла адвокатска драма се емитуваше на А1 телевизија. Серијата го следи животот на Ејми Греј, 35-годишна самохрана мајка која ја напушта својата кариера на адвокат во Њујорк …

Повеќе »

ТВ Времеплов | Се сеќавате ли на серијата за „Неш Бриџис“?

Се сеќавате ли на “Неш Бриџис”? Се работи за една од најпопуларните полициски серии емитувани на А1 телевизија во прајмтајм од 21 часот. Гледачите на Македонија ја следеа пред околу дваесетина година. Неш Бриџис е полициски инспектор во Сан Франциско кој ја води специјалната единица за истраги при полицискиот оддел. …

Повеќе »

Споредба – Палавковцките некогаш и сега!

  Овој филм во деведесеттите години беше вистински хит, го гледаа и стари и млади, а беше обожуван и од самите телевизии кои безмилосно го репризираа се додека не им досади на сите. Се работи за група немирни деца кои за себе мислат дека се способни за се, освен за …

Повеќе »

Човечиња – враќање во 1992-та година

  “Чудовишта во нашиот град” е костумирана серија за деца и млади произведена во продукцијата на Македонската радио телевизија во 1992-та година, вистински хит за периодот во кој таа се емитуваше, а воедно и еден од најдобрите проекти на македонската телевизиска продукција кој ке се памети со години.     …

Повеќе »

The Shoe People – враќање во минатото

  “The Shoe People” е анимирана телевизиска серија чија премиера се случи во април, 1987-та година, на каналот TV-am. Продадена е во повеќе од 62 држави низ светот, меѓукои и Македонија каде беше преведена како “Чевлички”, а инаку потекнува од Велика Британија. “The Shoe People” е прва серија што доаѓа …

Повеќе »

Ретко расположениот Пиаф!

  Кој беше малиот Пиаф? Па зар е можно некој да не се сеќава на ова жолто ѕверче. Се работи за анимирана француска серија која датира од 1987-та година. Како останатите квалитетни програми за деца, така и оваа кај нас се емитуваше на Македонската радио-телевизија во 90-те години. “Le Piaf” …

Повеќе »

Веселите Грашковци

      The Poddington Peas, или во превод “Веселите Грашковци” е анимирана британска телевизиска серија наменета за деца, креирана е од Пол Нидс и Колин Вајат. Првата сезона од серијата имаше 13 епизоди, а првпат беше прикажана на каналот BBC во 1989-та година. Во 2008-та година се шпекулираше дека …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!