Дневни Архиви: 17/12/2020 | 22:07

Видео | Каролина со емотивна изведба на најтажната балада од Тоше

По повод 35-тиот роденден на НЛБ Банка, беше одржан концерт без публика на најголемите македонски ѕвезди. Каролина, Влатко Стефановски, Ареа, Тамара и Нокаут со своите големи хитови се претставија пред македонскиот аудиториум во топлата атмосфера на Македонска опера и балет. „Сплотени преку музиката, прославуваме заедно!“ – беше слоганот на акустичниот …

Повеќе »

Видео | Давид Темелков со модерна верзија на „Годинама“ од Мерлин

Поп- пејачот Давид Темелков учестуваше на најголемиот радиски проект на белградското Радио С “Ѕвездите пејат“. Поводот беше дуетот со пејачката Ивана Петерс, а ја отпејаа преработката на популарната „Годинама“, големиот хит на Дино Мерлин и Ивана Банфиќ. Преработката на Давид и Ивана е во сосема нов модерен звук, а тие …

Повеќе »

Потсетете се како започна легендата за „Ќерката на амбасадорот“ на Канал 5

Ѕвездите на “Карасевда” и “Пари и љубов” во нова љубовна серија на Канал 5 телевизија. Секоја вечер насолзете ги очите со трогателната приказна за Наре, ќерката на амбасадорот. Во продолжение ве потсетуваме како започна оваа серија. Санџар е син на сиромашен дрвосечач, момче кое никогаш не го напуштило тлото на …

Повеќе »

Потсетете се како започна „Горка земја“ – епската серија на Сител

Од понеделник до петок на Сител телевизија во вечерните часови се емитува новата историска епска драма за една далечна и “Горка земја”. Во продолжение прочитајте како започна серијата и вклчете се во приказната за големата љубов, тешките судбини и доминантните господари. Зулејха е млада и убава девојка која живее во …

Повеќе »

„За зелен и хуман град“ е алатка за одржливо управување на Скопје

Денес, 17 декември 2020 г., Советот на Град Скопје ја одржува најважната седница во годината, седницата на која се гласа буџетот на градот за следната година. Од таа причина, ви го пренесуваме во целост обраќањето на Драгана Велковска, активистка за заштита на животни и животна средина и членка на Советот …

Повеќе »

Македонскиот филм „Стела“ ќе го отвори фестивалот за деца „Кидс фест“

По големиот успех постигнат во Македонија, филмот „Стела“ продолжува со интернационални успеси. Најголемиот регионален фестивал за детски филмови „КИДС ФЕСТ“ ќе го отвори годинешното издание со бесплатна проекција на филмот „Стела“ во режија на Стојан Вујичиќ, денеска во киното „Комбанк Дворана“ во Белград, што укажува на среќен почеток на уште …

Повеќе »

Концерт со дела од Арво Перт во изведба на „Профундис“

Ансамблот и хор „Профундис“ под диригентство на Ѓурѓица Дашиќ вечер во Филхармонија ќе одржи концерт „Созерцание“ посветен на современиот естонски композитор Арво Перт (1935), автор на голем број дела, кој во последните десетина година има реаранжирано и создадено околу 25 нови. На програмата се „Де профундус“ за машки хор, перкусии …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!