Почетна / МК Сцена

МК Сцена

Видео | Ремек дело – Андријана Јаневска со балада за починатата мајка

Објавена кон крајот на декември, но почекавме малку за да ги собереме емоциите и да го пренесеме она што го нуди новата песна на Андријана Јаневска. Ремек дело какво што само најголемите музичари може да создадат и отпеат. Насловот на песната е „Летај“, а станува збор за емотивна балада која …

Повеќе »

Никола Зацески со празничен подарок, нов сингл со наслов “Мојот пат”

По одличниот прв сингл “Срцето мое тука чука” кој доби многу позитивни критики, Никола Зацески или “Волшебниот глас” и неговиот тим, во овие празнични денови ни подаруваат преубав поклон, втор сингл со наслов “Мојот пат”. Музиката, аранжманот и продукцијата се на Николче Мицевски, авторот на успешните етно проекти на Каролина …

Повеќе »

Видео | Инспектор Томе со нов видео хит – има да горит Балканов!

#ОстаниДома за Нова Година и гледај #ПРЕСПАВ. Најпопуларната играна продукција на сите времиња во домашно производство се врати на малите екрани со новата, 5-та сезона која може да ја следите секоја вечер на МРТ 1. Традиционално, и оваа новогодишна ноќ забавувајте се со ликовите и веселбата која ќе ја понуди …

Повеќе »

Видео | Каролина со емотивна изведба на најтажната балада од Тоше

По повод 35-тиот роденден на НЛБ Банка, беше одржан концерт без публика на најголемите македонски ѕвезди. Каролина, Влатко Стефановски, Ареа, Тамара и Нокаут со своите големи хитови се претставија пред македонскиот аудиториум во топлата атмосфера на Македонска опера и балет. „Сплотени преку музиката, прославуваме заедно!“ – беше слоганот на акустичниот …

Повеќе »

Видео | Давид Темелков со модерна верзија на „Годинама“ од Мерлин

Поп- пејачот Давид Темелков учестуваше на најголемиот радиски проект на белградското Радио С “Ѕвездите пејат“. Поводот беше дуетот со пејачката Ивана Петерс, а ја отпејаа преработката на популарната „Годинама“, големиот хит на Дино Мерлин и Ивана Банфиќ. Преработката на Давид и Ивана е во сосема нов модерен звук, а тие …

Повеќе »

Концерт на Влатко Стефановски, Каролина, Тамара, „Нокаут“ и „Ареа“

Со концерт на Влатко Стефановски, Каролина Гочева, Тамара Тодевска, „Нокаут“ и „Ареа“ денеска попладне под мотото „Сплотени преку музиката, прославиме заедно“ НЛБ банка ќе го прослави 35-годишниот јубилеј. Концертот ќе се емитува денеска во 19:30 часот премиерно на Канал 5 Телевизија, како и на ЈуТјуб и Фејсбук каналот на NLB …

Повеќе »

Прва онлајн музичка конференција на Авалон Продукција

Дали музичката индустрија ќе го ,,преживее” коронавирусот и дали претрпените промени ќе имаат долготрајно влијание врз неа? Откажани и презакажани концерти, неможност за работење или пак ограничување на работата… Почнувајќи од март 2020та, па се’ до сега, концертната музичка индустрија реално не постои. Почнувајќи од концертните промотери па се’ до …

Повеќе »

Видео | Мали Стар – новата ѕвезда на албанската музичка сцена

Запознајте го најновиот рапер на албанската сцена, Мали Стар доаѓа со првиот видео проект. Неговото име е Амар Зибери, инаку познат како Мали Стар, тој има само 10 години од Скопје, ученик е во основното училиште „Дрита“. Неговата страст е музиката, главно рапот и инспирацијата ја добива од американските рапери. …

Повеќе »

Динамичен и културен маратон на „Пин Фестивал“ на 13 декември на МРТ 3

ПИН ТВ е целодневна програма, спакувана во забавен телевизиски формат, со времетраење од 13 часа. Карактерот на ПИН е динамичен, а целта е на уникатен начин да ги документира сите случувања од светот на музичката индустрија во изминатиот период. Културен маратон со преку 200 гости од над 40 земји. Премиерата …

Повеќе »

Никола Зацески го промовираше првиот сингл “Срцето мое тука чука”

Никола Зацески, “Волшебниот Глас” амбасадор на македонската музика. Невероjатниот глас, музички талент и искрена љубов спрема музиката (посебно македонската) ја покажува во најрана возраст. Никола започнува да свири пијано на десет годишна возраст, кога се раѓа и огромната пасија за пеење. Уште за време на своите студии Никола учествува на …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!