Дневни Архиви: 17/04/2020 | 19:38

Видео | Мерак за уши и очи, болка во душа голема – „Има ли песна“

Уживајте во единствениот и најдобриот вокал на овие простори, нашиот Тоше Проески во едно ретро видео, снимено пред многу години за новогодишна програма на телевизија Телма. Препуштете се на сетилата преку изведбата на големите Тоше и Наум на песната “Има ли песна”.   Дани | ТВ Пакет

Повеќе »

Mакедонската сага за дивиот исток „До Балчак“ за Велигден на Алфа

Македонија е мала земја во срцето на Балканот, која петстотини години била под отоманско ропство. Дејствието на филмот „До балчак„ се одвива во годините на општ колапс и „слободен пад„ по крваво задушеното македонско востание од 1903. Приказната е за комплексен четириаголник помеѓу бескомпромисен и идеалистичен востаник, безмилосен турски офицер, …

Повеќе »

Вестерн серијата „Бонанца“ со втора реприза на МТМ

Триесетина епизоди од првите две сезони од понеделник до петок репризно на Прва Скопска МТМ телевизија. Вестерн серијата “Бонанца” во 15.25 часот на МТМ. Серијата има вкупно 430 епизоди, а е снимана од 1959 до 1973 година. Оваа вестерн класика ни ја прикажува приказната за Бен Картрајт и неговите синови …

Повеќе »

Kултниот македонски филм „Бал-кан-кан“ за Велика сабота на Алфа

Во ерата на социјализмот, двајца братучеди ризикуваат да бидат откриени шверцувајќи стока од капиталистичкиот Запад во социјалистичкиот Исток. Доцна ја откриваат стапицата – едниот оди во затвор, а другиот успева да пребегне во Италија. Половина век подоцна – транзиција во Македонија, транзиција на Балканот. Приказната од пред половина век сега …

Повеќе »

Велигден на Телма со домашни играни и документарни филмови

За време на велигденските празници, телевизија Телма ќе емитува премиерни македонски филмови, за чии термини, информирајте се во продолжение. сабота (18 април), 16.15 часот – “Соба со пијано” (2013) Македонската драма „Соба со пијано“ е приказ на различни животни судбини доведени на оваа единствена локација од чии ракурс можат да …

Повеќе »

Авалон: Многу е реално дека догодина Simply Red доаѓаат во Скопје

Авалон продукција најави еден настан кој ќе ја одбележи следната година. Британскиот поп соул бенд “Simly red” со концерт во Скопје е настанот кој е многу веројатно дека ќе се случи во јуни 2021 година.   Дани | ТВ Пакет

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!