Дневни Архиви: 10/04/2020 | 19:25

МРТ 5 – нов детски канал на Македонската телевизија

Претендирајќи да биде модерен јавен сервис кој има значајно место на медиумската сцена, а со цел реализација на препораките од Владата на Република С. Македонија, ЈРП Македонската Радио Телевизија почнува со емитување на Детскиот канал на МРТ – МРТ 5, нов ТВ програмски сервис од јавен интерес. Следењето на мислењето …

Повеќе »

МРТ 3 – нов спортско забавен канал на Македонската телевизија

Во период кога се замрени сите спортски, културни, музички и естрадни настани, Јавниот сервис влегува во амбициозен потфат да привлече гледачи коишто по нормализирањето на ситуацијата, ќе имаат телевизиска фреквенција со порелаксирана програма. МРТ-3 нема да биде само спортски канал, но ќе понуди нешто што специјализираните спортски канали во моментов …

Повеќе »

Седи дома и секој понеделник гледај театар на МРТ 1 пред полноќ

Седи дома и гледај театарски претстави од комфорот на твојот дом. Македонската телевизија почнува со емитување на најдобрите театарски претстави од Драмскиот Театар, Македонскиот Народен Театар и Театар Комедија. Секој понеделник во 23.30 часот следуваат најинтересните театарски претстави за возрасни, додека пак недела на пладне остаува време за театар за …

Повеќе »

ТВ Пакет : Поддршка до Канал 5 и новинарот; издржете, со вас сме!

Медиумите се соочуваат со сериозен предизвик и работа во услови кои досега не беа познати. Вирусот не познава граници, не бира кој ќе го зафати. Еден од најдобрите новинари во земјава, Гоце Михајловски од Канал 5 телевизија не остана имун и е првиот новинар кој се зарази од Корона вирусот. …

Повеќе »

Заев и Мицкоски во карантин – новинарот позитивен на Корона

Лидерите на двете најголеми политички партии во нашата земја, Зоран Заев и Христијан Мицкоски од денеска се во задолжителна домашна изолација, по информацијата која ја доби Министерството за здравство дека еден новинар од телевизиски медиум е позитивен на Ковид-19 вирусот. Тој новинар во текот на минатата недела имаше ТВ интервјуа …

Повеќе »

Фото | „Зоки Поки“ започнува со емитување на 4 мај на МРТ 1

Новата детска серија „Зоки Поки“ започнува со емитување во понеделник, 4 мај 2020 година на првиот канал на МТВ. Десетте епизоди ќе се емитуваат секој понеделник и четврток во 20:15 часот со репризи наредниот ден и во сабота и недела. По емитувањето на МРТ, наредниот ден, епизодите ќе се поставуваат …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!