Почетна / Филм / Kултниот македонски филм „Бал-кан-кан“ за Велика сабота на Алфа

Kултниот македонски филм „Бал-кан-кан“ за Велика сабота на Алфа

Во ерата на социјализмот, двајца братучеди ризикуваат да бидат откриени шверцувајќи стока од капиталистичкиот Запад во социјалистичкиот Исток. Доцна ја откриваат стапицата – едниот оди во затвор, а другиот успева да пребегне во Италија.

Половина век подоцна – транзиција во Македонија, транзиција на Балканот. Приказната од пред половина век сега продолжува, но главни јунаци се синовите на братучедите, кои упаѓајќи во една апсурдна ситуација (да ја прошверцуваат умрената баба Зумбула од Бугарија во Македонија) ги минуваат деветте пеколни кругови на Балканското криминално подземје.

Михајловски Тони, Јовановски Владо, Ангеловска Ѕвездана, Никола Којо, Брако Ѓуриќ и Маргиота Адолфо оваа сабота на 18 април во 20.20 часот на Алфа телевизија. Еден од најгледаните македонски филмови на сите времиња “Балкан кан”, за празнична саботна вечер на Алфа.

Балкан Кан

„Балкан Кан“ оваа сабота во 20:20ч само на Алфа телевизија!

Gepostet von Alfa Televizija am Freitag, 17. April 2020

 

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„The Majestic“, „Tag“ и „Blood diamond“ овој викенд на МРТ 1

Четврток, 22 јули на МРТ 1 по централниот дневник ќе се емитува „Мажестик“, режиран од …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!