Месечни Архиви: April 2020

АВМУ: Некои мк филмови на Телма биле погрешно категоризирани

ААВМУ изврши вонреден програмски надзор врз програмата на ТВ Телма за почитувањето на обврските за заштита на малолетната публика. При надзорот е констатирано дека на 17, 18 и на 20 април, играните филмови „Соба со пијано“ и „Три дена во септември“ беа погрешно категоризирани и означени како програма од втора …

Повеќе »

Мексиканските „Приказни од самракот“ и на Сител за викенд ноќи

Мексиканската трилер серија по емитувањето на МТМ и локалните телевизии, сега и на Сител, секоја сабота и недела во 23.30 часот. 20 епизоди, 20 возбудливи “Приказни од самракот” секој викенд на Сител. Што може да направи една жена кога ќе се најде киднапирана oд непознати луѓе и одведена во најмрачните …

Повеќе »

„Операција КОВИД-19“: Задолжителна детска е-книга за секој родител

“Операција КОВИД-19“, електронска книга за деца со која на вашите најмали ќе им објасните што всушност е коронавирусот, што можат тие да направат додека се дома, но и што се случува со светот во овој момент. Приказна која низ призмата на супер херои ќе им помогне на децата да сфатат …

Повеќе »

Освежување за енигматичарите – нов магазин „Лавиринт“ во продажба

Од среда, 29-ти април, на најблиските продажни места побарајте го првиот број на новиот месечен енигматски забавник, „Лавиринт“. „Лавиринт“ ќе излегува на 52 страници со многу енигматски изданија, но и новитети. За првпат во овој магазин ќе може да ја решите логичката загатка со бројки Какуро, поделена на три нивоа, …

Повеќе »

Фото | Од карантин, Лила Филиповска промовираше свој парфем

Познатата водителка и инфлуенсерка Лила Филиповска во карантинските денови промовираше свој парфем. – “Ништо не е поважно од парфемот. Тоа е автограм на една жена. Јас ви го претставувам мојот “LOVE by L❤️“ мешавина од миризливи етерични масла и природни ароматични соединенија преточени во уникатно кристално украсно шишенце. Овој парфем …

Повеќе »

Видео | Не се замара што ќе вози, затоа што и во Париз ја возел шофер

Марија Пијанманов, ќерка на Жан Пијанманов и Константин Плевнеш, син на Јордан Плевнеш пред одреден период беа гости во ток шоуто “Живот со стил” на ТВ 24. Нивниот стил на живот наиде на огромен број на реакции на социјалните мрежи каде се споделува видеото од емисијата. Она што падна во …

Повеќе »

Приказната за несреќната „Сахра“ секој ден во 18:10 часот на Алфа

“Сахра” е турска сапуница за напорите на една жена да се избори за својата среќа, но и за среќата на својот син, а се емитува од понеделник до петок во 18.10 часот на Алфа. Приказната за Сахра започнува во Сирија, во место каде владеат строги правила на живот и смрт, …

Повеќе »

Детската судбина во „Ранети птици“ од сега во 19:40 часот на Канал 5

Приказната за малиот Омер од сега ќе се емитува од понеделник до петок во 19.40 часот на Канал 5 телевизија. “Ранети птици” е турска продукција, снимена минатата година, во која се следи животот на едно детенце, кое е приморано да работи од мали нозе како би го издржувал неговиот злобен …

Повеќе »

Видео | Младиот Никола со колегите ја преработи „Во Струмица на улица“

Еден од најголемите надежни музичари на Македонија пред нов предизвик во корона кризата. Најмладиот македонски вокалист Никола Станишиќ заедно со неговите колеги и пријатели од повеќе музички бендови успеаа да направат една заедничка преработка на познатата “Во Струмица на улица” која звучи навистина интересно и свежи, со оглед дека е …

Повеќе »

Видео | На социјалните мрежи прашуваат – на кој јазик се пееше „Деспасито“?

“Силви Бенд” беше еден од бендовите кои Град Скопје ги плаќа овој период за да ги забавуваат Скопјани за време на карантинскиот период. Она што привлече особено влијание на социјалните мрежи е изведбата на светскиот латино хит “Деспасито” од страна на Силви Бенд. Песната не само што доби нов аранжман, …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!