Почетна / 2020 / June (страна 4)

Месечни Архиви: June 2020

Протест на кабелските – од среда по 3 часа исклучување на програма?

Од денеска (21 јуни, недела), кабловските оператори во Македонија во 18 часот започнуваат едночасовен протест со исклучување на сите македонски и странски телевизии (освен МТВ) , како реакција на Уредбите на Владата кои се однесуваат на регистрација на странски канали. Операторите се жалат дека се приморани на ова како последна …

Повеќе »

Упатство за политичко радиодифузно рекламирање за изборите

Согласно Уредбата со законска сила за прашања поврзани со изборите за пратеници во Собранието на РСМ, донесена од Владата на Република Северна Македонија на 15 јуни 2020 година, Советот на ААВМУ направи измена на Упатството за лимитите за платено политичко рекламирање за изборите во 2020 година. 1. Со ова Упатство …

Повеќе »

„Црвениот коњ“ и „Големата вода“ во викенд прајмтајм на Алфа

Во сабота (20 јуни 2020-та), во ударниот термин на Алфа следува македонски филм за поддршка и афирмација на македонската кинематографија и историја. “Црвениот коњ” e многукратно наградуван домашен филм, во режија на Столе Попов, а според сценарио на Столе Попов и Ташко Георгиевски. Главните улоги ги играат: Бата Живоиновиќ, Сабина …

Повеќе »

Италијанска комедија, канадски трилер и романси на Телма

сабота (20 јуни 2020), 19.15 часот – Manuale d’am3re (2011) Италијанска романтична комедија за три љубовни двојки и неочекуваните пресврти во нивните животи со Моника Белучи и Роберт Дениро во главните улоги. сабота (20 јуни 2020), 22.15 часот – Bel Canto (2018) Позната сопранистка (Џулијан Мур) патува во земја со воена …

Повеќе »

Почина Атанас Ковачевски, поранешен новинар во МРТ и Канал 5

На 50 годишна возраст, почина портпаролот на ЕВН и поранешен новинар – Атанас Ковачевски. Тој за јавноста беше познат од ТВ екраните како новинар и презентер, а во последните години и како портпарол на ЕВН. Ковачевски претходно работеше во Канал 5 и во МРТ. Дани | ТВ Пакет

Повеќе »

Турската драма „Девојката со црвена марама“ репризно на TDC

На кабловскиот оператор А1 се пренесува Timeless drama channel TDC, наменет за публика која гледа турски серии. Од понеделник (22 јуни 2020) во програмата ќе се репризира љубовната драма “Девојката со црвена марама”. “Црвена марама” ќе се емитува од понеделник до петок во 18 часот, со репризни изданија во 22.20, …

Повеќе »

Fox Life со мини романсата „Four weddings and a funeral“ во 23 часот

Да се направи ТВ-серија базирана на филмот „Четири венчавки и погреб“ без ѕвездата Хју Грант беше голем предизвик за креаторите, кои на приказната од британската комедија од 1994 година ѝ дадоа модерен пресврт. Затоа тие решија во серијата од десет епизоди да стават американски ликови кои се поврзани со Велика …

Повеќе »

Воените акции на тимот на „SEAL“ секоја вечер на AXN во 20 часот

„С.Е.А.Л. тимот“ е воена драмска серија која ги следи професионалните и приватните животи на припадниците на најелитната единица на Морнарицата – СЕАЛ. Многу случаи во многу акции на новите херои чија задача е постојано да вежбаат, да ги планираат и да ги спроведуваат најопасните и најризични мисии во име на …

Повеќе »

Михајловски се враќа на екраните со интервју со Венко Филипче

Гостин на Канал 5 ТВ во петок на 19 јуни, веднаш по централниот Дневник ќе биде министерот за здравство, Венко Филипче. Интервјуто ќе го прави еден од најдобрите македонски новинари, Гоце Михајловски. Што научивме и што уште треба да сториме за да не бидеме дел од статистиката на заразени? Дали …

Повеќе »

Слободанка Илиевска е новото лице во утринската на Алфа

Ново лице на ТВ Алфа. Слободанка Илиевска која досега ја гледавме како презентер на вести и водител на утринската програма на ТВ 24, направи трансфер во телевизија Алфа. Од сега, Слободанка ќе биде дел од утринската програма “Добро утро секое утро” на Алфа, заедно со останатиот водителски тим на утринската. …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!