Почетна / 2020 / June (страна 3)

Месечни Архиви: June 2020

ИНРЕКОМ со став за исклучувањето на каналите и притисоците кон АВМУ

Веројатно последно што очекуваа гледачите од неделната програмска понуда беше црн екран со текстуално соопштение со чие појавување операторите на јавни електронски комуникации во Македонија, односно ТВ операторите, започнаа со ефективен протест со кој се закануваа низ претходните месеци. Црниот екран вчера ги изненади гледачите, а неговата програмска „понуда“ им …

Повеќе »

ММА: Операторите нелегално реемитуваат телевизиски програми

Петте македонски национални приватни телевизии со соопштение до јавноста: “Македонската медиумска асоцијација која ја сочинуваат 5-те национални телевизии –Алфа, Алсат-М, Канал 5, Сител и Телма – се вчудовидени од денешниот потег на кабелските оператори, со кој цел час беше направен упад во нашите програми, и наместо реемитување на програмата, одеше …

Повеќе »

МИОА: Операторите го прекршија Законот за електронски комуникации

Во врска со денешното исклучување на емитувањето на телевизиските канали од страна на операторите, МИОА со соопштение до јавноста за направена повреда на членот 115 од Законот за електронски комуникации. Во продолжение, комплетното соопштение од Министерството, кое го објави Министерот Дамјан Манчевски на социјалните мрежи: Членот 115 гласи: Член 115 …

Повеќе »

Додека сите телевизии емитуваат премиерни серии, на ТВ 24 има репризи

Ако на Сител и Канал 5 гледаме премиерни турски серии, на Алфа премиерна бугарска и турска серија, на Телма германска акциона серија и американска драмедија… на ТВ 24 ситуацијата е поинаква во ударните термини. Телевизија 24 во моментов емитува исклучиво репризи на веќе емитувани серии. Па така, од понеделник до …

Повеќе »

ААВМУ: Продолжува притисокот од коалицијата „Можеме“

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги најостро ги отфрла обвинувањата дадени во денешната изјава на портпаролката на СДСМ дека Агенцијата ја става партијата ВМРО ДПМНЕ во повластена положба и дека на Движењето БЕСА му се нанесува штета. Во продолжение целосното соопштение од ААВМУ : “Движењето Беса, според листите на …

Повеќе »

А1: Сите корисници афектирани од оваа одлука, ќе бидат обесштетени

А1 со соопштение за протестот кој започнува од денеска, недела – 21 јуни 2020та. Во продолжение прочитајте го соопштението на A1 во целост : “Ја информираме јавноста дека сме принудени да почнеме со времени прекини во реемитувањето на сите телевизиски програми, освен јавниот сервис МРТ од 21 јуни, 2020. Ова …

Повеќе »

Телеком: Принудени сме на времени прекини на сите канали освен МРТ

Teлеком со соопштение за протестот кој започнува од денеска, недела – 21 јуни 2020та. Во продолжение прочитајте го соопштението на Телеком во целост : “- Времени прекини во знак на протест поради наметнати неуставни обврски во Законот за аудио и аудиовизуелни услуги – Доколку не се најде соодветно решение, сите …

Повеќе »

„Кралството на мумиите“ овој јуни на каналот National geographic

Во новооткриениот гробнички комплекс во Сахара се издвојува еден гроб. Во него има само еден камен саркофаг, додека другите гробници се полни со мумии. Д-р Рамадан Хусеин и неговиот тим се соочуваат со најголемиот предизвик досега: отворање на пет-тонски саркофаг. Мистериите на Египет и откритијата на тимот археолози за најголемата …

Повеќе »

ААВМУ со соопштение до јавноста: БЕСА врши притисок врз агенцијата

Во врска со објавата на Движењето Беса преку Фејсбук статус дека е поднесена кривична пријава против Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги и претседателот на Советот на Агенцијата заради „пречекорување на овластувањата и злоупотреба на службената должност, сакајќи да им му наштети на Движењето БЕСА“, АВМУ ја известува јавноста …

Повеќе »

Во име на гледачите, ја прашуваме Алфа: Ќе се прикаже ли „Фитнес“?

Пред шест месеци, телевизија Алфа започна со најавување на интересна комична серија. Рускиот ситком “Фитнес” се рекламираше повеќе од еден месец на фреквенцијата на Алфа како би започнал “наскоро”, но од тогаш ни трага ни глас од серијата, а секако и најавата ја снема. Многу гледачи и фанови на руските …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!