Дневни Архиви: 07/06/2020 | 19:19

Светска премиера на композиции од Дарија Андовска во Минхен

Во понеделник, 8 јуни, во рамките на серијата концерти #BSOmondayConcerts, кои ги организира Bayerische Staatsoper, државната опера во Минхен, премиера ќе имаат две композиции од Дарија Андовска, базирани на македонските народни песни “Со маки сум се родил јас“ и “Си заљубив едно моме“. Во првичниот концепт се три композиции, вклучувајќи …

Повеќе »

Танцуваме и истражуваме со новите епизоди на „Дора и пријателите“

Драги дечиња, растете вие, но расте и вашата Дора. Дора е сега 10-годишно девојче. Живее во Калифорнија, оди на училиште и има пет пријатели. Кејт ја сака уметноста, Ема ја сака музиката, Алана ги сака спортот и животните, Неива ужива во читањето, а Пабло во играњето фудбал. Сите заедно, Дора …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!