Месечни Архиви: June 2020

ААВМУ: Прекршочни за телевизиите ако емитуваат ППР со малолетници

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги со мониторингот на изборното медиумско претставување од кампањата за Предвремените парламентарни избори 2020 година повторно констатираше дека одредени телевизии емитуваат платено политичко рекламирање (ППР) во кое има малолетници, што е спротивно на член 76 став 3 од Изборниот законик. Имајќи предвид дека радиодифузерите …

Повеќе »

Авалон се враќа со одлична концертна понуда за август и септември

Концертите се враќаат во Македонија на задоволство на многумина. Среќна вест и за најголемата и најпрофесионална продукциска куќа на Балканот, Авалон продукција кои со свој коментар се огласија на социјалните мрежи.  – Успеавме да се договориме со Министерството за здравство концертите да се вратат во Македонија под повеќе од достоинствени …

Повеќе »

Првото изборно соочување на двајцата лидери денеска на ТВ 24

Денеска со почеток во 18 часот и 15 минути ќе се случи првото изборно соочување на лидерите на двете најголеми партии Христијан Мицкоски и Зоран Заев. Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во предизборен дуел ќе дебатираат на Телевизија 24, а нивен домаќин ќе биде Младен Чадиковски. Се најавуваат сет на …

Повеќе »

Програмски распоред за детскиот канал МРТ 5 од 29 јуни-5 јули 2020

Преглед на програма за детскиот канал на МРТ – МРТ 5 : понеделник (29 јуни 2020) 07.00 Детски фестивал 07.50 Гормити – анимирана серија 08.10 Ајде да се дружиме – играна програма 08.40 Чук чук Стојанче – играна програма 08.45 Умни глави – играна програма 08.55 Светот на Биби – …

Повеќе »

„Absolute аttitude“, втор албум на алтернативниот бенд The Protagonist

The Protagonist, еден од најпрогресивните алтернативни бендови, го издаде вториот по ред албум наречен “Absolute Attitude”. Бендот претходно објави три синглови од овој албум “Mono Maniac”, “Milion Miles Milion Lives” и „Panic City” проследени со видео записи. “Absolute Attitude” е сниман во Скопје и Берлин додека финалните миксови се изработени …

Повеќе »

Левица за Телма: Oстанете да тонете во малициозност и аматеризам

Жесток допис на претседателот на политичката партија Левица, Димитар Апасиев до ТВ Телма, а кој се однесува на начинот на информирање на Телма за време на предизборната политичка кампања. Во продолжение целиот допис на Апасиев упатен до Боби Христов и Телма ТВ на 25 јуни 2020 : извор   | …

Повеќе »

Ѕвездата на Нејви доаѓа во правната драма „Бул“ на Фокс Крајм

Сите оние што барем еднаш во животот фрлиле око на популарното „Шоу на Опра“ кое ги обработува сите возможни и невозможни проблеми на денешницата, слушнале за д-р Фил. Тип со мустачиња, остроумен, со паметни совети и со стратегија за решавање на проблемите. И токму CBS сними серија за него, и …

Повеќе »

Фото | Актерот од „Полна месечина“ се соблече и ги сруши сите табуа

Џан Јаман, познат за македонските гледачи по улогата на Ферит од викенд драмата на Сител, “Полна месечина” во моментов е актуелен во Турција со неговата најнова серија. Како што веќе пишувавме, партнерка и во новата серија му е Назли од “Полна месечина”. Она што е особено впечатливо е што во …

Повеќе »

Фото | Алихан од „Забрането јаболко“ се разголе за летната сезона

Маркантниот турски актер Онур Туна преку улогата на бизнисменот Алихан во луксузната хит драма “Забрането јаболко” успеа да го привлече вниманието и на македонските гледачки кои ја следат серијата секоја вечер на Канал 5. Високиот актер секојдневно е мета на воздишки од страна на Македонките кои уживаат во неговата појава …

Повеќе »

Фото | „Бруско“ на Сител нè запознава со згодниот Ахил од Кипар

Ахил Матеу – најмладиот син во фамилијата Матеу од Кипар. Студирал економија во Лондон, а неговите погледи кон животот и светот се широки, затоа што тој е бескомпромисен, добродушен и боем во душата, за кого не постојат табуа и предрасуди. На нивите од лозјето на фамилијата работат многу работници, но …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!