Почетна / 2019 / October

Месечни Архиви: October 2019

Фото | Лила Филиповска конечно откри со кого го дели креветот

Во последното издание од “Пет за пет” на Алфа телевизија, гостинка беше познатата водителка Лила, која го претстави своето домашно милениче, кое стана нејзина голема љубов. Како Лила и Филип го најдоа Рагнер, како Лила го доживува ова маче и многу други интересни пикантерии за мачката на Лила, погледнете од …

Повеќе »

По успехот во Македонија, „Преспав“ ќе се емитува и во Бугарија

Најпопуларната македонска телевизиска серија започнува да реди нови успеси. По одличната прифатливост од страна на македонската публика, и соседна Бугарија ги откупи правата за емитување на оваа комична приказна за сопствениците и вработените во чудниот пансион во Преспа. “Преспав” ќе се емитува на каналот bTV Comedy во Бугарија, од понеделник …

Повеќе »

Конференција : Се забележува раст на е-трговијата во Македонија

Под мотото „Бизнис раст со е-трговија“, во петокот во хотел „DoubleTree by Hilton“ во Скопје се одржа Втората годишна конференција за е-трговија на која присуствуваа повеќе од 450 учесници од преку 151 компанија, 13 организации и неколку владини институции и факултети, а свое излагање и учество имаа триесетина еминентни говорници …

Повеќе »

Италијанската историска романса „Женски рај“ на програмата на ТВ 24

По италијанскиот хит “Прашање на чест”, телевизија 24 и оваа сезона за своите гледачи ќе понуди италијанска драмска серија. Од понеделник до петок во 18.30 часот ќе се емитува “Женски рај”, телевизиска серија, направена по романот “Кај женскиот рај” на Емил Зола од 1883 година. За разлика од романот, во …

Повеќе »

За музиката ќе зборува Бајага во новиот термин на „Патот до успехот“

Од сега, познатата телевизиска емисија на Мишко Иванов во нов термин. Секој понеделник во 22.45 часот, продолжуваме да го следиме “Патот до успехот” на познатите. ПАТОТ ДО УСПЕХОТ ВО ПОНЕДЕЛНИК Авторот на некои од најголемите музички хитови, Момчило Бајагиќ Бајага, конечно во Патот до успехот. Одиме по хронологијата, музиката и …

Повеќе »

Видео | Да прошетаме низ Македонија со новата емисија „Мозаик“ на ТВ 24

Секоја недела наутро во 10 часот се емитува “Мозаик”, емисија која ќе ни ги претстави сите македонски градови преку разговори со луѓе значајни за тие места. Коцките на „Мозаикот“ низ Македонија ќе ги склопуваат новинарите Мишко Иванов и Јана Серафимова. – Идејата ни е да се прошетаме малку низ Македонија, …

Повеќе »

Ова се добитниците на награди на Хрватското книжевно друштво

Книжевната критичарка, есеистка и професорка на УГД, Ана Витанова Рингачева и писателот, поет, сценарист, Стефан Марковски, се овогодишните добитници на Интернационалната награда за новинари – книжевници Горан Бујиќ на Хрватското книжевно друштво. Витанова Рингачева е добитник на наградата Горан Бујиќ за новинари – книжевници надвор од Хрватска, додека Стефан Марковски …

Повеќе »

Видео | „Ќе те сакам“, нова песна со спот на „Либеро бенд“

Интересен  проект, составен од неколку поврзани песни и видеа, летово најавија момците од „Либеро бенд“. Истиот стартуваше со „1001“, песна која заедно со уникатен спот беше промовирана пред публиката во jули  и успеа да се етаблира како вистински летен хит. Готов е и вториот проект на момците од бендот за …

Повеќе »

Нова турска серија на Алфа за „Големата одмазда“ на еден нов херој

Од понеделник (28 октомври) во 21.20 часот на телевизија Алфа започнува нова турска серија “Големата одмазда”. Од понеделник до петок, веднаш по политичкиот магазин ќе ја следите приказната за одмаздата на еден човек, во потрага по изгубениот брат и сестра. Џанан е млада и несреќна девојка. Нејзиниот татко Халдун сака …

Повеќе »

Телма и ТВ 21 со ново тинејџерско реално шоу „Нови херои“

„Нови Херои“ е реално ТВ шоу во кое тинејџери на возраст од 14 до 18 години имаат можност да ја имаат главната улога во шоуто и во решавањето предизвици од нивната локална средина. Главна цел на „Нови Херои“ е да се развие јавната свест за позитивна етничка интеракција и социјална …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!