Дневни Архиви: 02/10/2019 | 08:30

Промовирана монографијата „Владимир ,Волоѓа’ Мајаковски“

Mонографското издание за Владимир Мајаковски насловено „Владимир „Волоѓа” Мајаковски” од Александар Маркоски, која неодамна излезе од печат во издвачката куќа „Авант прес” од Скопје, se promoviraше vo Младинскиот културен центар во Скопје, во галерискиот простор, на 01.10.2019 (вторник), со почеток од 20 часот. Книгата ja промовираше проф. д-р Александар Прокопиев. …

Повеќе »

Викенд седенка со вино и фолк рефрени во „Мерак меана“ на Сител

Со најпознатите фолк рефрени во “Мерак меана” од сега ќе уживаме секоја сабота и недела од 17 часот на Сител. Седенка ќе се збира за бескрајна рапсодија на боемите. Седенка во која мераклиите мерак песни од срце ќе испеат, песни што душа ќе разгалат, песни што се паметат и мерак …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!