Дневни Архиви: 04/10/2019 | 21:17

Ќеба како Северина, Кнез како Зорица Брунцлиќ во „ТЛЗП“

Во недела (6 октомври) во 21 часот на Сител започнува новата, петта сезона од регионалното забавно шоу “Твоето лице звучи познато”. По првите впечатоци од снимањето на првата емисија на шоуто на најпознатите ѕвезди, може да се забележи дека нѐ очекува вистинска забава, смеа, но и солзи. Кој кого ќе …

Повеќе »

На МТВ 1 стартува наградуваната и позната серија „Пат кон дното“

Една од нај”симнуваните” серии конечно и во Македонија. “Пат кон дното” од понеделник до петок на МТВ 1 во 21.45 часот. Волтер Вајт е професор по хемија и пожртвуван човек, сопруг и татко. Откако ќе дознае дека има рак на белите дробови и дека му остануваат уште две години живот, …

Повеќе »

Во печат излезе новата поетска збирка „Семки“ на Ристо Маџунков

Неодамна во издание на литературното списание „Современост“ излезе од печат поетската збирка „Семки“ со 60-на песни од македонскиот поет Ристо Маџунков. За новото дело на Маџунков, Стефан Марковски вели: „Постојаната потрага по не така далечното, а трансцедентно минато на мигови како да преоѓа во посег по соочување со „зафрлени“ делови …

Повеќе »

Најпознатиот мачор „Гарфилд“ се враќа на Сител со нови авантури

Нови авантури на најпознатиот дебел мачор. Нови сезони од шоуто за “Гарфилд” на телевизија Сител, секое саботно и неделно утро околу 10:20 часот. Како и филмовите, така и првобитната цртана серија, а и новава компјутеризирана е базирана на познатиот стрип од Џим Дејвис, кој се смета за најчитана забавна литература …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!