Дневни Архиви: 14/10/2023 | 21:16

Телма стана членка на глобалната асоцијација на приватни радиодифузери

Денеска во Луксембург заврши 30-то Генерално Собрание на ENEX (European News Exchange), водечката светска асоцијација на приватни радиодифузери во која телевизија Телма беше поканета да стане партнер. ENEX е прилично селективен при приемот на нови членки, што претставува големо признание за работата, посветеноста и професионализмот на сите вработени во Телма, …

Повеќе »

Саботна вечер на МРТ 1 со биографската драма за „Џеки Кенеди“

Филмот ја следи Џеки Кенеди (Натали Портман) во деновите кога таа била прва дама на САД и нејзиниот живот по атентатот извршен над нејзиниот сопруг, претседателот Џон Ф. Кенеди, во 1963 година. Позната по своето исклучително достоинство и спокојство, Џеки Кенеди се бори со болката и траумата да ја поврати …

Повеќе »

Шпанската комедија „Операција Школка“ на 14-ти октомври на Телма

Маркос Руиз де Алдазабал е безмилосен бизнисмен и сопственик на банкротираната продукциска компанија Урумеа продукција. Користејќи го филмскиот фестивал во Сан Себастијан во своја полза, манипулативно со уметникот Маркос, планира да измами милионерка да инвестира во неговиот бизнис, ангажирајќи двојник на Реј Силвела, престижен американски/кубански актер, на кој таа многу …

Повеќе »

Саботна ноќ на Телма со СФ акцијата „Јас, Франкештајн“

14. октомври, 22.15 часот, Телма телевизија 200 години по неговото шокантно создавање, суштеството на д-р Франкенштајн, Адам, сè уште оди по земјата. Кога ќе се најде среде војна за судбината на човештвото, Адам открива дека го држи клучот што може да го уништи човештвото. Од ко-сценаристот на хит натприродната сага, …

Повеќе »

Следува последната сезона од мега хитот „Бегалка“ на Сител

Во вообичаениот ноќен термин на Сител, следете ги завршните авантури на бегалката за која започнува нов живот по смртта на човекот кој ѝ нанесе многу зло и ѝ остави многу рани. Доаѓа време за да се излечат раните и да се продолжи понатаму, по сета болка и тага што ги …

Повеќе »

„Месец на детски филмови“ во Центарот за култура во Кичево

Од денеска до 28 октомври, во Центарот за култура „Кочо Рацин“ во Кичево, секоја сабота ќе се прикажуваат детски европски филмови во рамки на настанот „Месец на детски филмови“. Настанот го организира Центарот за култура „Кочо Рацин“ од Кичево, а стартува со проекција на детскиот јапонски филм „Мираи“ во режија …

Повеќе »

Крај на сезоната на Сител за трилер драмата „Сведок на судбината“

Вечерва на Сител беше емитувана последната епизода за сезоната од турската трилер драма “Сведок на судбината”. Два сосема различни света се споија кога најмалку очекуваа. И двајцата ги зближија големите тајни од минатото, заплеткани во црнилата на нивните семејства. Тајни кои донесоа лавина на акции и пресметки со подземјето и …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!