Почетна / 2023 / September

Месечни Архиви: September 2023

Вашите омилени сини „Штрумфови“ се враќаат на МРТ 1

Македонската телевизија ги враќа на екранот малите и забавни Штрумфови. Нова цртана серија за новите генерации. Последната адаптација на белгискиот стрип е снимена во 104 продолженија, а оваа сезона ексклузивно ќе ја гледаат најмалите на првиот канал на МТВ. Во оваа нова анимирана авантура, ги следиме новите доживувања на Штрумфовите, …

Повеќе »

Биографски филм за принцезата „Диана“ во сабота на МРТ 1

„Диана“ е биографски филм од 2013 година, во режија на Оливер Хиршбигел, за последните две години од животот на Диана, принцезата од Велс. Сценариото е базирано врз книгата на Кејт Снел од 2001 година, „Дијана: Нејзината последна љубов“, а напишана од Стивен Џефрис. Британската актерка Наоми Вотс ја игра Диана. …

Повеќе »

Започнете го октомври на МРТ 1 со „Легендата“ Том Харди

Филмот ги следи Роналд и Реџиналд Креј, двајца англиски гангстери, кои го тероризирале Лондон во 50-тите и 60-тите години на минатиот век, станувајќи легенди. Со неверојатно актерско преобратување, Том Харди ги глуми двајцата браќа и мајсторски успева во тоа. “Легенда” е вистински класичен гангстерски филм со стил, кој ја открие …

Повеќе »

Британскиот хит „Slumdog Millionaire“ премиерно на МРТ 1

Петок (29 септември 2023), 21:05 часот, прв канал на МТВ „Милионер од гетото“ е приказна за Џамал Малик (Пател), адаптација на романот Q&A (2005) од индискиот автор Викас Сваруп, за 18-годишниот сирак од сиромашните квартови на Мумбаи, кој ќе го доживее најголемиот ден во својот живот. Додека го гледа целата …

Повеќе »

Младешка љубов и соништа во „Пријатели засекогаш“ на Дизи

Колку се силни врските на пријателството за да ги издржат новите предизвици и изненадувања? По смртта на татка си и тешката семејна ситуација, младата Гизем се сели во Истанбул со својата мајка и на факултетот ја среќава Седа, нејзината другарка од детството. Но, иако навидум се чини дека пријателките ја …

Повеќе »

Утринската програма на Канал 5 со нов декор на студиото

„Здраво Македонијо” во ново руво. Утринската програма на Канал 5 со нов изглед на студиото оваа сезона. Секој работен ден, имате можност да се јавите и да дискутирате во живо за сите актуелни теми и збидувања од општествената сфера, но и да актуелизирате проблеми од јавен интерес за коишто треба …

Повеќе »

Трета сезона од ,,Ферплеј со Јана” – секоја недела на Телма

Како се освојува шампионска титула во бокс со голи раце и како се станува број 1 во светот?  ГОрјан Гого Славески е гостин во првото издание од третата сезона на спортската ток емисија на Телма.  Место за спортските фанови, но и за сите оние кои се во потрага по мотивација, …

Повеќе »

Турската драма за „Девојката“ од сега на Канал 5 во 17 часот

Нови продолженија од тажната приказна за девојката и нејзиниот татко. Приказна за младата Зејнеп која секојдневно се грижи за својот татко, човек со посебни ментални потреби. Тој е 45 годишен маж со ум и емоции на пет годишно дете. Човек, кој од самото раѓање е осуден на еден таков живот, …

Повеќе »

Вистински настан за подморницата К-19 во среда на МРТ

Кога првата нуклеарна подморница во Русија ќе се расипе на нејзиното прво патување, екипажот мора да биде брз за да го спаси бродот и да спречи нуклеарна катастрофа. Во трка за воена надмоќ, руската влада лансира нефункционална нуклеарна подморница K-19. Филмот успева да ја евоцира ладнокрвната параноја, клаустофобичната напнатост својствена …

Повеќе »

Секоја вечер филм на МРТ – вторнички на ред е ром ком

„Барајќи пријател за крај на светот“ во вторник на МТВ 1, 21.10 часот Најавата дека огромен астероид ќе ја уништи Земјата за помалку од еден месец става крај на бракот на мирниот продавач на осигурување Доџ (Стив Карел), чија сопруга го остава на лице место. Откако неговата смела млада сосетка, …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!