Дневни Архиви: 22/10/2023 | 20:47

Празнично на Телма шведскиот филм номиниран за Оскар

Запознајте го Уве, 59-годишен вдовец. Тагата по неговата сакана го тера секој ден да ја посакува сопствената смрт. Уве е еден од оние што покажуваат со прст во луѓе што не им се допаѓаат. Секое утро врши инспекција по населбата во која живее. Ги преместува велосипедите и проверува дали ѓубрето …

Повеќе »

Италијанскиот документарец „Криенка“ од Киненова празнично на Телма

Четири години, Викторија Фиоре го следи прекрасниот Ентони, препуштен на милост и немилост на новиот италијански закон за деца од семејства од организиран криминал. Многу документарни филмови го доловуваат духот на нивните теми; многу помалку влегуваат целосно под кожата на светот во кој живеат. Извонредниот дебитантски филм на Викторија Фиоре, …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!