Почетна / 2019 / August

Месечни Архиви: August 2019

Борба во име на верата и обичаите во новата турска драма

Турска драма базирана на вистинита приказна. Приказната за Елиф и нејзината борба со општеството, наскоро со албански и македонски титл. Девојка, заробена во традицијата и суровите обичаи во селото каде живее, со помош на љубениот ќе се реши да побегне од таа средина. Но, во големиот Истанбул, нејзе ја очекува …

Повеќе »

Корисни совети и искуства во семејниот магазин „Моето дете“ на ТВ 24

Забавно – едукативна емисија која е наменета за деца и родители, а во рамки на неа се опфатени повеќе сегменти од растот и развојот на најмалите. Корисни совети и информации од областа на културата, спортот и спортските активности, музиката и слично, но и приказни на познатите и нивните искуства со …

Повеќе »

ТВ 24 со реприза на серијата за италијанската лоза „Медичи“

Историската политичко семејна драма “Medici: Masters of Florenc” репризно на ТВ 24. Од понеделник до петок во 21 часот ќе ja следите репризно првата сезона од приказната за познатата италијанска династија Медичи, во екранизирана серија, чија актерска екипа е предводена од оскаровецот Дастин Хофман и Ричард Маден (Game of thrones). …

Повеќе »

На овој начин пријавете се за учество во квиз шоуто „Листа за 300“

Нова сезона од квиз шоуто „Листа за 300“. Време за високи парични награди кои ги добиваат учесниците доколку ја завршат листата со прашања. Нов лиценциран формат на ITV International, чии нови емисии следуваат наскоро. Паровите мораат да да го победат противничкиот тим во пополнувањето на одговорите што недостигаат во листата …

Повеќе »

Фото | Погледнете како убавиот Јагиз го помина летниот одмор

Модерната хит новела “Ќерките на Фазилет” е на прагот да стартува со новата сезона за гледачите на телевизија Сител, а пак во меѓувреме погледнете како еден од вашите омилени актери го поминува летниот одмор. Релаксација на медитеранските плажи и опуштање пред новите проекти. Чаглар Ертугрул, познат како Јагиз, неодмана откри …

Повеќе »

Нова сезона на МТВ со репризи – „Мост“ по четвртти пат

“Bron”/”Broen” – од понеделник до четврток по 21.30 часот Многумина ја нарекуваат “кралица на трилер сериите од Скандинавските земји”. “Мост” е популарна крими серија која со голем успех се емитуваше во матичната земја, а досега се емитуваше три пати и на Македонската телевизија и на 1 ТВ. Овој септември, наместо …

Повеќе »

Голема роденденска забава со награди во ЗОО Скопје

Оваа година ЈУ „Зоолошка градина Скопје” го слави својот 93-ти роденден. По тој повод, на 1-ви септември во ЗОО Скопје ќе има голема роденденска забава за сите посетители, но и вредни подароци. Дента, ќе биде отворено и првото „Baby ZOO” катче каде што децата ќе учат нега и одгледување на …

Повеќе »

Четврт финалните средби на Супер Глоуб 2019 на Телма

Походот на ракометарите на Вардар на титулата Светски клупски шампион ќе имате можност да го следите ексклузивно на програмата на Телма. Македонскиот, регионалниот и европски првак Вардар во градот Дамам во Саудиска Арабија има можност да се закити и со титулата Светски клупски првак – пренесува Телма. Нашите ракометари утре …

Повеќе »

ААВМУ: Алфа постапи непрофесионално со дискриминаторски израз

Целосно соопштение на ААВМУ од извршен програмски надзор врз Алфа : Веднаш по емитувањето на вчерашното издание на емисијата „Збор по збор“ на ТВ Алфа, Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги спроведе вонреден програмски надзор по службена должност и констатираше дека Телевизијата прекрши две начела за вршење на дејноста. …

Повеќе »

По 17-ти пат за Голема Богородица ќе се дарува крв во Скопје

Црвен крст на Република Северна Македонија – Општинска организација Центар и Институтот за трансфузиона медицина на РМ, по повод празникот Успение на Пресвета Богородица, на 28.08.2019 година, традиционално по 17-ти пат организира  крводарителска акција. Крводарителската акција ќе се спроведе во Домот на АРМ, од 09:00 до 17:00 часот. Целта на …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!