Дневни Архиви: 07/08/2019 | 21:56

„Антево перо“, симпозиум во чест на Поповски на 5 октомври

На научниот Симпозиум што во чест на великанот на македонскиот пишан збор Анте Поповски под наслов „Антево перо“, ќе се одржи во хотелот „Калин“ во Лазарополе на 5 октомври годинава, ќе земат учество еминентни научни работници,  писатели, уметници, сликари, јавни личности, но и негови познати. Проф. д-р Венко Андоновски, проф. …

Повеќе »

Видео | Ќе се дознае ли вечерва измамата за виното „Бруско“ ?

Неверојатни пресврти во грчката сапуница која секоја вечер се емитува на телевизија Сител. Во епизодите кои следуваат, дознајте како ќе се реши саботажата со виното. Бурни времиња доаѓаат за Матеови од Кипар, додека Сифи и Анастасија на Крит ја слават стапицата што им ја поставија на ривалите. Ќе успеат ли …

Повеќе »

Објавена поетската збирка „Хипербог“ од Стефан Марковски

Во издание на издавачката куќа „Просветно дело“ е испечатена поетската збирка „Хипербог“, шеста поетска збирка на Стефан Марковски. За збирката на Марковски, академик Радован Павловски потенцира: „Наоѓајќи се во својата меѓусебна креативна инспирација, ова „неминато време“ тематски содржи 27 песни во трикатницата на III милениум на три нивоа: потсвесно, свесно …

Повеќе »

Погледнете со каква убавица е женет актерот од „Фамилијата Реј“

Аргентинскиот актер Мишел Браун стекна светска слава благодарение на улогата на еден од браќата во теленовелата “Скриени страсти”, емитувана одамна и кај нас на А1 телевизија. По успехот кој го доживеа серијата, челниците на најголемите латиноамерикански продукции му понудија и главни улоги во следните хит новели како Научи ме да …

Повеќе »

„Моја бесмртна љубов“ – нова концертна сезона на Филхармонија

Новата концертна сезона (2019-2020) на Филхармонија е насловена „Моја бесмртна љубов“. И оваа концертна сезона на публиката ќе ѝ понуди фантастичен избор на солисти и диригенти, како и софистицирана и деликатно избрана програма која ќе го презентира диверизитетот на класичната музика преку различни естетики и стилови. –Насловот алудира на писмата …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!