Почетна / Сапуници / Борба во име на верата и обичаите во новата турска драма

Борба во име на верата и обичаите во новата турска драма

Турска драма базирана на вистинита приказна. Приказната за Елиф и нејзината борба со општеството, наскоро со албански и македонски титл. Девојка, заробена во традицијата и суровите обичаи во селото каде живее, со помош на љубениот ќе се реши да побегне од таа средина. Но, во големиот Истанбул, нејзе ја очекува уште поголема борба за чест и правда.

Животот таму е сосема поинаков, а младата девојка не е навикната да ги прифати модерните сфаќања и начин на облекување. Во името на верата, таа е подготвена да се откаже од сѐ – од љубовта на нејзиниот живот и од сонот да стане докторка, но она од кое не може да се откаже е нејзината вера и хиџабот како симбол на нејзиното верување.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Раскошната костимирана серија за „Екатерина Втора“ на ТВ 24

“Екатерина Велика”, раскошна и возбудлива серија на руската продукција за една од најзначајните жени во …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!