Дневни Архиви: 16/08/2019 | 22:35

Видео | Популарниот водител Стефан најавува летен музички хит

Оваа недела (18 август), точно во 17 часот ќе биде промовиран видео записот за првата песна на најзгодниот македонски водител, Стефан Лазаров. Песната која има латино призвук го носи насловот “Hola Mamacita” и е во соработка со младиот рапер Денис Куртовиќ. Како продуцент се потпишува Иле Спасов, текстот е на …

Повеќе »

Видео | Ќе се разоткрие ли убиството кое донесе „Подарено срце“?

И вечерва на Сител, нова епизода од љубовната драма за едно “Подарено срце”. Приказната за таткото кој по секоја цена реши да ѝ овозможи живот на ќерка си, добива сосема поинаков тек. https://sitel.com.mk/sites/default/files/tv_sodrzina/video/2019/august/podareno_srce_petok.mp4 Таткото ја уби мајката на Фират за да обезбеди срце за својата ќерка, но ќе може ли …

Повеќе »

Серијалот ју филмови „Чао инспекторе“ викендашки на Сител

Оваа сабота (17 август), оваа недела (18 август) и следната сабота (24 август), Сител телевизија ќе емитува уште еден хумористичен југословенски филмски серијал. “Чао инспекторе” е снимен од 1985 година до 1996 година, а ќе се емитува во попладневниот викенд термин – 17.20 часот. Велимир Бата Живојиновиќ и Боро Стјепановиќ …

Повеќе »

Поезија од македонски поет преведена на кинески јазик

Поетски избор од Стефан Марковски е вклучен во јунскиот број од книжевното списание Chinese Language monthly кое излегува еднаш месечно од 1952 година, вброено меѓу најзначајните и списанија со најдолга традиција во Тајван.   Преводот на 10 песни од англиски на кинески јазик го направи Тземин Итион Тсаи (1957), професор на …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!