Дневни Архиви: 06/08/2019 | 22:07

Фото | Македонците низ светот ја негуваат македонската песна

Браќата Влатко и Златко Миладиновски, заедно со нивниот братучед, Дамјан Стојаноски, синот на Војо Стојаноски, беа на турнеја низ Австралија, која што беше најавена уште минатата година. Сиднеј, Камбера, Перт, се само дел од градовите каде се одржуваа концерти, за кои не само организаторите, туку и публиката по социјалните мрежи …

Повеќе »

„Хепи Енд“ со летна регетон компилација на познати хит рефрени

Дел нови, дел стари, но сите популарни македонски поп хитови, сместени во една летна регетон компилација , звучи одлично и ги разгалува сите музички сетила. Ви го преставуваме најновиот креаивен музички проект на кој летово работеа момците од „Хепи Енд“. „Ова лето ќе се памти“ и „Јако јако“ на Лозано, …

Повеќе »

Објавена збирката раскази „Чувар на штурци“ од Павлевски

Списанието за литература, култура и уметност „Современост“ од Скопје деновиве ја објави збирката раскази „Чувар на штурци“, 8-ма книга раскази од македонскиот писател Владимир Плавевски која содржи 20 раскази пишувани во 90-те години од минатиот век. Писателот Стефан Марковски во својот осврт кон збирката, подвлекува дека се работи за кафкаескна …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!