Почетна / 2024 / May (страна 2)

Месечни Архиви: May 2024

Sevdaliza за грандиозно затворање на Skopje Calling 2024

Заедно со интернационалната музичка програма Telekom Electronic Beats, за официјално затворање на фестивалот Скопје Колинг и како втор, посебен фестивалски ден, АВАЛОН продукција обезбеди креативна, независна, авангардна артистка која e пред своето време. Во духот на овогодинешното издание на Скопје Колинг, на кое, се разбира, главната позиција ја има, без …

Повеќе »

Владо Јаневски во Охрид – концерт на 10 август во „Антички театар”

После 6 распродадени концерти во Скопје, Владо Јаневски ќе одржи концерт на еден од дефинитивно најубавите простори во нашата држава – „Атнички театар” – Охрид. Не пропуштајте ја можноста да бидете дел од единствената и уникатна музичка приказна која на 10 август, во организација на „Прагма продукција”, ќе ја подготви …

Повеќе »

„За семејството“ завршува во Турција; дали воопшто ќе продолжи кај нас?

Популарната серија “За семејството” која во центарот на дејството ги опфаќа животните борби и предизвици со кои се соочуваат младите тинејџери, доаѓа до големиот крај во матичната земја. За две седмици во Турција ќе биде емитувана последната епизода од серијата (133 болум) со што се става крај на семејната сага …

Повеќе »

Зошто некому би му сметале турски серии кога имаме над 100 тв канали ?

До кога со овие турски серии, Само пукање омраза и семејни сплетки, Ништо поучно од овие серии, До кога ќе гледаме само ова на тв, Нели знаат нешто друго да даваат телевизиите, Цел ден само вакви серии … се коментари кои често ги читаме на интернет, особено на статии кои …

Повеќе »

Четврток навечер на МРТ 1 – биографската драма за „Џеки Кенеди“

Филмот ја следи Џеки Кенеди (Натали Портман) во деновите кога таа била прва дама на САД и нејзиниот живот по атентатот извршен над нејзиниот сопруг, претседателот Џон Ф. Кенеди, во 1963 година. Позната по своето исклучително достоинство и спокојство, Џеки Кенеди се бори со болката и траумата да ја поврати …

Повеќе »

Роберт Патисон во авантурата за „Изгубениот град З” на МРТ 1

Базирано на книната на Дејвид Гран и неверојатната вистинита приказна за полковникот Перси Фосет, кој на почетокот на 20-от век тргнал кон Амазонија во потрага по изгубениот град „З“, наводниот Ел Дорадо. Во зората на 20 век, британскиот истражувач Перси Фосет патува во Амазон, каде што открива докази за претходно …

Повеќе »

Недела на ТВ 24 – латино комедијата „Го убив мојот сопруг“

недела (26 мај 2024) – 20.45 часот, телевизија 24 Ремедиос Гранде е сопруга на богатиот архитект Пиеро од Мајами. Еден ден, кога се враќа дома, го фаќа како ја изневерува. Неговиот единствен одговор се навредите кон сопругата и во бес таа го убива. Ремедиос и нејзината слугинка го кријат телото во куќата, бидејќи за истата …

Повеќе »

Петок на ТВ 24 – страв и трепет со хоророт „13 камери“

петок (24 мај 2024) – 22.30 часот, телевизија 24 Младенците се вселуваат во нова куќа на другата страна на земјата и сфаќаат дека брачните проблеми всушност им се најмалата грижа. Живееле во незнаење дека нивниот мрачен и љубезен сопственик ги шпионирал од првиот ден. Во исчекување на раѓањето на нивното …

Повеќе »

Среда на ТВ 24 – уругвајската необична драма „Свет без бои“

среда (22 мај 2024) – 22.30 часот, телевизија 24 Девојчето Ана има способност да гледа бои, во дистописки свет каде луѓето гледаат само црно-бела реалност. Во пост-апокалиптична иднина, човештвото не може да ги разликува боите. Генијален научник умира ненадејно и ѝ ја остава на дванаесетгодишната Ана својата скапоцена актовка, полна …

Повеќе »

Четврток на ТВ 24 – црната филмска комедија „Погрешна жртва“

четврток (23 мај 2024) – 22.30 часот, телевизија 24 Томас Фиорини е успешен инвеститор и примерен член на заедницата. Се чини дека има се: пари, атрактивна сопруга и го чека своето прво дете. Сепак, тркалото на среќата се врти кога супервизорот на Том, Мет и подизведувачот Тони почнуваат да се …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!