Месечни Архиви: June 2024

„Гавран“ од редот на најдобрите трилер серии – ова лето на Сител

Порасна во студ, во сиромаштија, во осаменост и болка. По многу години, тој е подготвен да ги излечи лузните што му нанесоа голема траума во детството и да се врати онаму каде сѐ започна. Сега, овој човек ќе тргне во одмазда кон оние што го предадоа неговиот татко, кон оние …

Повеќе »

Од 29 јуни до 21 јули – најголемата велосипедска трка Тур де Франс 2024

Денеска, со почеток од 11:00 часот на Eurosport 1 стартуваше Tour de France 2024, во неговото 111-то издание. Почетокот беше во Фиренца, Италија, додека крајната цел е во Ница, Франција на 21 Јули. Тур де Франс е најголемата велосипедска трка во светот – што се одржува во Франција секоја година …

Повеќе »

Документарната серија „Предатори од Карпатите“ на МРТ 1

Во документарната серија „Предатори од Карпатите“ ќе навлеземе длабоко во суровиот европски пејсаж кадешто човекот се научил да кохабитира со страшните грабливци кои сè уште талкаат по дивината. Ќе се запознавме со две такви животни, европската кафеава мечка и волкот, и ќе научиме како тие успеваат да преживеат во ова, …

Повеќе »

Документарната серија „Планета на ајкулите“ на МРТ 1

Во документарната серија „Планета на ајкулите“ ќе нурнеме во зачудувачкиот воден свет на ајкулите и ќе проучуваме што ги прави толку успешни грабливци. Ајкулите се едни од најстарите и најуспешните ловци што некогаш живееле. Со повеќе од 500 видови , тие доминираат во секој агол на океаните. За прв пат, …

Повеќе »

ТФА Елит доаѓа во Македонија во потрага по фудбалски таленти

ТФА Елит пристигнува во Македонија и професионалниот фудбалски клуб од Дубаи ќе организира дводневни проби за млади и талентирани играчи кои ќе добијат можност да се стекнат со професионален договор и уникатна шанса да ја започнат или продолжат кариерата во Обединетите Арапски Емирати. „Посветеноста на владата на ОАЕ да вложува …

Повеќе »

Солистички концерт на пијанистката Дуња Иванова во Виена

Македонската пијанистка Дуња Иванова на 24 јуни одржа солистички концерт во концертната сала „FEURICH Performing Stage“ во Виена. На програмата беа дела од култниот јапонски композитор Руичи Сакамото и од младата прогресивна музичка авторка Ханиа Рани од Полска. Дуња Иванова е магистар по пијано, магистар и доктор на науки по …

Повеќе »

Сопругата на Езел му го честиташе неговиот 50-ти роденден

На 18-ти јуни 2024 година, Кенан Имирзалиоглу, еден од најпознатите турски актери, пмоментално актуелен по улогата во серијата „Освојувачот Мехмет” на Дизи, го прослави својот 50-ти роденден. Неговата сопруга, Синем Кобал, му честиташе на социјалните мрежи со слика и емотивна порака: “Среќен роденден, љубов моја”. Шармантниот актер доби многу роденденски …

Повеќе »

Првиот дел од шпионската акциона комедија „Кингсмен“ сабота на Сител

Кингсман: Тајната служба е акциона-шпионско-комедија од 2014 година, режирана од Метју Вон, а според сценарио на Џејн Голдман и Вон. Првиот дел од серијалот филмови Кингсмен е базиран на стрипот Тајната служба на Марк Милар и Дејв Гибонс. Филмот го следи регрутирањето и обуката на Гери „Егзи“ Унвин (Тарон Еџертон) …

Повеќе »

Акцијата на „Кингсмен“ продолжува и во вториот дел во недела на Сител

Филмот „Кингсмен: Тајната служба“ во сабота ќе не воведе во светот на Кингсман, независна меѓународна разузнавачка агенција чија главна цел е да го направи светот побезбедно место. Во првиот дел ја следиме приказната за една тајна шпионска организација која за својата тешка програма за обука регрутира едно бунтовно но надежно …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!