Месечни Архиви: May 2024

„Отпор”, биографска воена драма во саботната вечер на Телма

сабота, 1 јуни 2024 година, Телма телевизија, 22.15 часот – Отпор Сè што Марсел Марсо (Џес Ајзенберг) сака е живот за уметноста. Талентираниот мимичар се обидува да го оствари својот сон на малите сцени во градот и да ја придобие наклонетоста на политички активната Ема (Клеменс Поези). За да ѝ …

Повеќе »

Филмскиот јуни на Телма започнува со семејна драма од Далечниот Исток

сабота, 1 јуни 2024 година, Телма телевизија, 19.15 часот – Училиштето на крајот на светот Младиот учител во модерен Бутан, Угиен, ги избегнува своите обврски додека планира да замине во Австралија за да стане пејач. Како опомена, неговите претпоставени го испраќаат во најоддалеченото училиште на светот, глацијалното хималајско село наречено …

Повеќе »

МТЕЛ ја нуди MOVE TV: Врвна платформа со разни содржини и опции

Групацијата Телеком Србија, преку телекомуникацискиот оператор МТЕЛ, токму од Македонија го започна лансирањето на својата најнова стриминг-платформа, MOVE TV. Оваа најсовремена OTТ платформа за телевизија, радио и видео on demand, која функционира со помош на MOVE Аndroid Box и како самостојна мобилна апликација, ја претставува постојаната посветеност на МТЕЛ за …

Повеќе »

Три месеци гратис MOVE со дел од понудите на www.akcija24.mk

MOVE е дел од атрактивните понуди на www.akcija24.mk, еден од пионерите на онлајн-трговијата во Македонија. Станува збор за специјални акциски сетови со мебел и телевизиски приемници во рамките на кои купувачите имаат можност да ја добијат стриминг-платформата MOVE со повеќе од 250 канали и околу 10 000 наслови во видеотеката, …

Повеќе »

Телекабел ја зголемува ТВ преплатата од 450 на 650 денари месечно

Над 44 проценти покачување за сите ТВ корисници на Телекабел. Од 1 јули, досегашната цена од 450 денари скока за плус 200 (ДВЕСТЕ) денари. Во продолжение нивното соопштение кон корисниците : “Ве известуваме дека месечниот надоместок за услугата КАБЕЛСКА ТЕЛЕВИЗИЈА што ТЕЛЕКАБЕЛ Ви ја доставува согласно склучениот Стандарден претплатнички договор, …

Повеќе »

Ѕвездата од турските серии го прослави роденденот на синот

Турскиот актер Озкан Дениз, кој на македонската публика ѝ е познат од сериите Истанбулската невеста, Јунска ноќ, Во виорот на судбината, Грев, Османски времиња, Љубовни рани, Црната роза, Сродни души и Конакот на агата, минатата година се ожени по трет пат, овојпат со модната дизајнерка Самар Дадгар која е 22 …

Повеќе »

Заврши „Фолк Фест Валандово 2024”, прочитајте кои се победниците

Со песната „Темјана”, музика на Ванчо Димитров, текст Огнен Неделковски и аранжман на Љупчо Соколовски, 19 годишната Ангела Влинтиновска победи на 37-мото издание на фестивалот за новосоздадени македонски песни „Фолк Фест Валандово”. Второто место припадна на песната „Љубовта е оган“ на дуетот Софија Пуровска и Никола Зацески, додека третото место …

Повеќе »

„Црвена јабука” во Охрид – концерт на 9 август во „Антички театар”

После успешно продадените концерти низ Македонија и регионот, неверојатно квалитетните и легендарните „Црвена јабука” доаѓаат во Охрид, каде што ќе одржат ексклузивен концерт под отворено небо, на 9 август, на најубавата локација за оваа пригода, а тоа е Античкиот театар во Охрид. После којзнае колку време Жера со својот бенд …

Повеќе »

Концерт за 30 години дипломатски односи помеѓу Шпанија и Македонија

По повод 30 години дипломатски односи помеѓу Шпанија и Македонија, на 4 јуни (вторник) во Камерната сала на Филхармонија со почеток во 20 часот, пијанистот Дино Имери и диригентката Дијана Имери Илкоска, ќе одржат концерт на кој ќе бидат изведени дела што ја отсликуваат македонската и шпанската музичка култура. Заедно …

Повеќе »

Елена Ристеска, Мартинијан, Ана Петан, учесници на „Бисер на Јадранот“

Објавени се имињата на финалистите на првиот фестивал на РМФ „Бисер на Јадранот“. Изборната комисија на фестивалот ја сочинуваат: Слободан Бучевац (директор на фестивалот „Сунчане скале“), Григор Копров (директор на Охридскиот фестивал), Ивица Михаљевиќ (директор на фестивалот „Златна палма“ – Дубровник), Фахрудин Пецикоза (познат босански текстописец, автор на хитови напишани …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!