Почетна / 2024 / May (страна 5)

Месечни Архиви: May 2024

Втор концерт на Влатко Стефановски и Мирослав Тадиќ на 2 јуни

После распродавањето на првиот концерт на Влатко Стефановски и Мирослав Тадиќ по повод 20 години од издавањето на aлбумот ,,Трета мајка”, Авалон закажа и втор концерт за сите оние кои не успеаја да набават влезници, и тоа на 2ри јуни, во Македонска филхармонија со почеток од 20:30 часот! На 1ви …

Повеќе »

18 мај, концерт на композиторот Никола Мицевски со проектот „New era“

После големите промотивни концерти во НУ – Центар за култура – Битола, народниот тетар “Јордан Хаџи Константинов – Џинот” во Велес и концертот во Македонската Филхармонија во Скопје, проектот на Никола Мицевски “New Era” ќе можете да го видите и во малку поинтимно и ексклузивно издание со многу гости во …

Повеќе »

На 15 јуни ќе се одржи првата модна ревија на домашни миленици

На 15 јуни во „Јавна соба” ќе се одржи првата модна ревија на домашни миленици во организација на Асоцијацијата на стилисти за домашни миленици на Македонија. Организаторите најавуваат околу 15-тина сопственици на салони за домашни миленици кои ќе се претстават со својот миленик – модел и ќе објаснат на кој …

Повеќе »

„Искра“ – концерт на Филхармонија со виртуозот на виолина Симовиќ

Македонската филхармонија го најавува концертот „Искра” кој ќе се одржи на 16 мај (четврток) со почеток во 20 часот. Како солист, овој пат ќе настапи еден од најуспешните црногорски и европски виолинисти Роман Симовиќ, моментно концерт-мајстор на реномираниот Лондонски симфониски оркестар, Марински театар и Минхенската филхармонија. Врвниот Симовиќ ќе го …

Повеќе »

Нова сезона од талент шоуто „Пат до ѕвездите“ секој петок на Алфа

„Пат до ѕвездите” е музичко талент шоу во продукција на „Арт студио“, кое се емитува на телевизија Алфа секој петок во 20.30 часот. Целта е секако да се откријат нови домашни музички таленти кои јавноста ќе има можност да ги препознае токму преку ова талент шоу, а со тоа и …

Повеќе »

Нова забавно музичка емисија „Stars“ секоја среда на Алфа

Нов естраден магазин “🌟STARS🌟” на Алфа телевизија. Сите најнови случувања и екслузивни гости ќе може да ги гледате секоја среда со почеток од 20:30 часот. Во првата емисија гостинки се македонската пејачка Антониа Гиговска и српската пејачка Сања Вучиќ, а во наредните емисии ќе ги гледате Слаткар, Тања Савиќ, Десингерица… …

Повеќе »

Нова српска хумористична серија за викенд на Канал 5

Кои се луѓето кои најдобро можат да ве разберат, да ви помогнат…со кои можете да споделите и добро и лошо? Луѓе со кои се сакате, мразите, шпиунирате, озборувате, подметнувате, се смеете и плачете заедно…луѓе со кои едноставно живеете. „Врата до врата” е српска хумористична серија која ќе го разбуди духот …

Повеќе »

Тотал ТВ во програмскиот пакет не ги обезбедила МРТ 2, МРТ 4 и МРТ 5

Врз основа на констатации од надзор, Советот на Агенцијата на 21-та седница одржана на 10 мај 2024 донесе Решение за изрекување на мерка јавна опомена за операторот Тотал ТВ од Скопје, заради тоа што во својот програмски пакет ги нема обезбедено програмските сервиси на јавниот радиодифузен сервис „МРТ2“, „МРТ4“ и …

Повеќе »

Алфа без странска програма, Сител и Телма со најмногу премиери

Која национална телевизија вложува најмногу во премиерна странска програма за своите гледачи, а која најмалку? Се чини дека Сител и Телма во континуитет емитуваат постојано премиерни странски содржини за различни вкусови, па така на двете телевизии може да се видат различни жанрови – од драми, комедии до шпионски и трилер …

Повеќе »

Грујовски: Немам против син ми да донесе разведена жена со две деца

Во најновата епизода на подкастот Искрено на тема развод и втора шанса, девојките разговараат со Благоја Груевски. Благоја раскажува многу интересни детали од првиот, но и од вториот брак. Со Ивана и Адријана сподели пикантерии од љубовните врски и односот кон понежниот пол. Одговори и на прашањето како би реагирал …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!