Месечни Архиви: April 2024

„Лесно“, нова музичка соработка на Масевски и Влатко Стефановски

“Лесно” е насловот на песната која произлезе од соработката на Александар Масевски со Влатко Стефановски. – Оваа спонтана соработка на обострано задоволство вроди со музичка креација која е лесно слушлива и има модерен призвук, а карактеристичниот звук на гитарата на Стефановски, како и неговата изведба ги прикажува во малку поинакво …

Повеќе »

ИНРЕКОМ : Што велат партиите за дигитализацијата на медиумите?

На патот кон полноправно членство во Европската унија, дигитализацијата на државата е особено значајно, но и за подобрување на животот на самите граѓаните во Македонија. Дигиталната трансформација влијание директно врз граѓаните за пристап до јавната администрација, со што особено е важно што се ветува во изборните програми на политичките партии. …

Повеќе »

Стојна Костовска: „Јас сум возрасна, не можат да ме наречат стара”

Бомбардирани од сите маркетинг пораки за тоа како да го спречиме стареењето, тимот на Нешто конкретно одлучи да ја разработат и таа тема, па затоа прашаа дали староста е срамота и дали стареењето се смета за болест. Дали стареењето без брчки е благодет кој што можат да си го дозволат …

Повеќе »

„Рудници на страста” – нова дневна теленовела на Телма

Нова продукција на Телевиса, теленовела полна со предавствa, интриги, одмазда и моќ. Во главните улоги ги гледаме Ливија Брито (Пепелашка) и Освалдо де Леон (Украдена љубов), а во улогата на негативка ни доаѓа Анет Мишел, позната како опасната Барбара од мегахитот “Кога ќе бидеш моја / Палома”. Емилија Санчез е …

Повеќе »

Oд авторот на „The Missing” на Телма доаѓа британската истрага „Баптист”

По операцијата на туморот на мозокот, Жулиен Батист тврди дека не е човекот каков што некогаш бил. Неговиот поранешен шеф го убедува да и помогне на холандската полиција да бара исчезната 15-годишна поробена сексуална работничка во Амстердам. Додека ја бара, го запознава Едвард Стратон, вујкото на исчезнатото девојче кој се …

Повеќе »

Војо Иванов: Повеќе им верувам на животните, отколку на луѓето

Нова недела, ново издание од „Нешто конкретно”, со оглед на периодот во кој се наоѓаме и насекаде околу нас слушаме ветувања, овојпат го поставуваме прашањето во што да веруваме и дали ни остана нешто на кое можеме да се потпреме? Војо Иванов како претставник на оние што се дружат повеќе …

Повеќе »

Саша Матиќ на 6 јули во Битола – концерт на „Ракометно игралиште”

Еден од најдобрите машки вокали на овие простори и миленикот на целиот регион, Саша Матиќ, ќе одржи ексклузивен концерт во Битола и тоа на 6 јули на „Ракометно игралиште”. Овој концерт ќе биде посебен и автентичен, бидејќи претставува круна на досегашната богата кариера на Саша Матиќ. За неговите настапи и …

Повеќе »

Пеѓа Јовановиќ на 27 јули во Битола – концерт на ,,Ракометно игралиште”

Пеѓа Јовановиќ, кој во моментов е еден од најпопуларните и најбарани изведувачи и човек кој без голема реклама полни концертни сали ширум регионот, на 27 јули, за првпат ќе одржи голем концерт во Македонија и тоа на „Ракометно игралиште” – Битола. Емотивниот пејач кој со своите песни ја освои публиката, …

Повеќе »

,,На кавга со Мирчевски”, подкаст на Youtube каналот на Канал 5

По примерот на другите домашни и светски телевизии, и националната Канал 5 телевизија со свој подкаст – 5 Cast. Водителската палка му припаѓа на директорот на телевизијата – Иван Мирчевски, а серијалот подкасти ќе се емитува на Youtube каналот на Канал 5. “На кавга со Мирчевски” – подкаст во 21.30 …

Повеќе »

Lenny Kravitz се враќа во Охрид за Илинденските празници

Кога се концертите во прашање, во Македонија постои една легенда која многу брзо прерасна во урбан мит. А, тоа е: ,,Имало кај нас концерти, ама ниту еден не бил ни приближно добар како оној на Lenny на стадион во Охрид”. Добро, да – имаше нешто необјасниво таа вечер во воздухот …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!