Дневни Архиви: 19/05/2024 | 18:25

Подкастот на Урбан ФМ од сега ќе го следите и на Телма

Дебати, интервјуа, разговори на теми од естрадата, младите и новата македонска музика во Урбан ФМ Подкаст Рапорт на Телма телевизија. Уникатен проект помеѓу два медиуми. Урбан ФМ и Телма телевизија, во заедничка мисија за поддршка на младата македонска култура и музика. Урбан ФМ подкаст рапорт! Понеделник, вторник, четврток и недела …

Повеќе »

Baby Lasagna е првиот Хрват кој влегол на британската листа топ 40

Baby Lasagna e првиот претставник од Хрватска кој успева да влезе во британската топ листа Топ 40. Ова е неверојатен успех за еден уметник од толку мала земја. Последниве години, многу песни од Евровизија влегуваат во британскиот топ 40 веднаш по завршувањето на фестивалот и стануваат вистински хитови. Оваа недела …

Повеќе »

Дали Косово ќе оди на Евровизија во 2025-та, а Македонија не ?

Косово со сегашниот статус не може да учествува на Евровизија иако се обидува со години да стане членка на ЕБУ. Сепак, јавниот сервис РТК планира пат за учество на Евровизија веќе во 2025 година. Косово ја повтори својата желба да учествува следната година во Швајцарија. Прво, РТК треба да стане …

Повеќе »

Видео | Одблиску со Јованка и Елена од „Балканска приказна“

Серијата која во моментов се прикажува на Сител со нејзините последни епизоди, предизвика голем интерес за време на снимањата кои се одвиваа во главниот македонски град. Мерих Озтурк, која ја игра главната улога на Јованка, млада девојка од Македонија, заљубена во турчинот Ертан (Емре Беј) вели дека нема многу сличности …

Повеќе »

Македонскиот актер Ерман Шабан – дел од „Балканска приказна“

Позитивни оценки од публиката за својата глума во актуелната серија на Сител добива и Ерман Шабан, млад искусен актер од Скопје, кој е дел од актерскиот тим на „Балканска приказна“. Ерман Шабан, кој е брат на Ертан Шабан, еден од попознатите актери во Турција со потекло од Скопје, Македонија, за …

Повеќе »

Македонската актерка Бедија Беговска – дел од „Балканска приказна“

Македонската актерка Бедија Беговска, доајен на Турскиот театар во Скопје, ја гледаме како дел од актерскиот тим во ТВ серијата „Балканска приказна” која се снимаше во Скопје и привлече големо внимание во Турција и во земјава. Бедија Беговска ја игра улогата на Нина, сестра на Елена (Сузан Акбелге) и 35-годишната …

Повеќе »

Цацко Конопишки: На улица често ме мешаат со Антонио Бандерас

Во новото издание на „Нешто конкретно”, Велков покани луѓе што оставиле трајни вредности на македонската сцена. Можеме ли луѓето што се креатори на трајните вредности да ги наречеме професионалци? Што кога ќе ја добиеш титулата за трајна вредност, дали после тоа треба да си ќутиш и да си траеш или …

Повеќе »

Ве потсетуваме на популарната теленовела „Другата во мене“

Македонската телевизија направи огромен бум на времето кога започна со прикажување на латиноамерикански теленовели. По првата, легендарната и најуспешната “Касандра”, во телевизиската сезона веднаш потоа во 20 часот беше емитувана “Другата во мене” која исто како и претходната, доживеа огромна популарност и гледаност. Девојките во земјава своевремено се поистоветуваа со …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!