Дневни Архиви: 03/11/2022 | 15:40

На Ваше барање, „Ти го давам животот“ со викенд репризи

До нашата редакција веќе стигнаа барања на гледачи кои се желни да ја гледаат теленовелата “Ти го давам животот”, но за жал не им одговара дневниот премиерен термин – од понеделник до петок во 11.35 часот претпладне. На Ваше големо задоволство, Телма телевизија излегува во пресрет на барањата на гледачите …

Повеќе »

Четири главни теми на претстојната конференција за е-трговија

Петок, 11 ноември е датумот резервиран за 5. јубилејно издание на најголемиот настан за е-трговија во Македонија – Конференцијата за е-трговија, која оваа година, под мотото „E-commerce: Accelerate!“ добива регионален карактер и на истата се очекува да присуствуваат повеќе од 400 гости – успешни претприемачи, е-трговци, маркетинг специјалисти, менаџери и …

Повеќе »

Во сабота стартува најновата сезона од „Ѕвездите на Гранд“

Најгледаното музичко талент шоу се враќа на Канал 5 со новата, 16-та сезона од своето емитување. Прочуеното жири и ментори: Драган Стојковиќ-Босанец, Марија Шерифовиќ, Светлана Ражнатовиќ-Цеца, Ана Бекута, Џорџе Давид, Вики Миљковиќ, Снежана Ѓуришиќ, Александар Милиќ-Мили на чело со Саша Поповиќ се во потрага по најдобриот глас во регионот, а …

Повеќе »

Вил Смит и Селма Хаек во вестерн акцијата „Wild, wild west“ на МРТ 1

Дивиот, Див Запад е американски steampunk-вестерн филм од 1999 година, режиран од Бери Соненфелд, напишан од С. С. Вилсон и Брент Медок заедно со Џефри Прајс и Питер С. Симан, од приказна напишана од браќата Џим и Џон Томас. Едноставно адаптирана од „Дивиот Див Запад“, телевизиска серија од 1960-тите создадена …

Повеќе »

„Шеќерни луѓе“ патува на фестивалите во Прованса, Римини и Камбрија

Краткометражниот игран филм „Шеќерни луѓе“ во режија на Сузана Диневски – „Сузи Кју Продукција“ во ноември ќе биде прикажан на 40-то издание на Festival Tous Courts of Aix-en-Provence и 15-то издание на Amarcort Film Festival во Римини, а во февруари 2023 година, и на Cambria Film Festival во Калифорнија, САД. …

Повеќе »

Синергија на контрасти низ ретроспективата на Јана Манева-Чупоска

Во галеријата „Мала станица“ во Скопје, од 3 ноември ќе биде отворена ретроспективната изложба на уметницата Јана Манева-Чупоска. Пред јавноста ќе бидат изложени повеќе од сто дела, изработени во повеќе медиуми: цртежи, колажи, масло на платно, акрил, видеоарт, фотографии. Изложбата третира триесет години творештво, вклучувајќи и дела од изложбата од …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!