Почетна / 2022 / October

Месечни Архиви: October 2022

Жаре со нова 14-та сезона од „Еден на еден“ на Канал 5

6 ноември, недела стартува најновата 14-та сезона од ток шоуто “Еден на еден”. И оваа сезона, Жаре и неговиот тим подготуваат интересни емисии за својата публика со мног хумор, сатира и музика. Во првата емисија гостинка е македонската поп ѕвезда Антониа Гиговска која особено го привлече вниманието на социјалните мрежи …

Повеќе »

Награда „ Трајко Прокопиев“ за композиторот Љупчо Константинов

Во рамките на манифестацијата „ Денови на македонска музика“ , највисокото професионално признание на Сојузот на композитори на Македонија, за долгогодишни значајни остварувања во областа на музичкото творештво и музикологијата- наградата “Трајко Прокопиев“, вечерва ќе му биде доделена на композиторот Љупчо Кoнстантинов. По минатогодишната награда -Голема звезда на македонскиот филм, …

Повеќе »

Петок на Телма со колумбиската драма „Todos tus muertos”

“Сите твои мртви” – петок, 04 ноември 2022 – 22:15 часот – Телма телевизија, филм добитник на награда за кинематографија на 2011 Sundance Film Festival. Салвадор е селанец кој на својот имот еден ден ќе пронајде куп мртви тела. Веднаш ќе ја повика полицијата, но истиот ден се одржуваат избори …

Повеќе »

Теленовелата „Ти го давам животот” премиерно на Телма во 11:35 часот

Од понеделник, 31 октомври на Телма телевизија стартува мексиканската теленовела “Ти го давам животот”. Конечно и на задоволство на многумина од вас ќе ги гледате повторно познатите ѕвезди на Телевиса. Ова е приказна за две семејства кои доаѓаат во контакт преку шестгодишниот Нико, дете кое со месеци се бори со …

Повеќе »

Документарен филм на МРТ 1 за тајните на африканската савана

Некогаш саваната живеела среќно. Сите нејзини жители го правеле богатството на тој раскошен свет, движејќи се како река по патиштата на животот. Каков е денес животот во саваната? Во најновиот документарен филм „Живот и смрт“ во недела (30.10.2022), Киро Урдин ни ги открива тајните на денешната африканска савана, каде, како …

Повеќе »

Образовната емисија „За македонскиот јазик“ секој ден на МРТ 1

Да го почитуваме нашиот македонски јазик. Правилно да зборуваме следејќи ги секојдневните совети во емисијата на Прва. Образовната емисија „За македонскиот јазик“ гледајте ја на МТВ 1 во два термина 09.55 и 19.20 часот. Дани | ТВ Пакет

Повеќе »

Безвременските шлагери на маестро Џамбазов во недела на МРТ 1

Безвременските шлагери на маестро Џамбазов, изведени преку диригентската палка на Љупчо Мирковски, пијанистот Бобан Мирковски, тенорот Ѓорѓи Цуцковски и сопранот Наде Талеска, на сцената на долни Сарај во рамки на Охридско Лето. Да уживаме заедно во делата на великанот на македонската современа музика, маестро Александар Џамбазов. Дани | ТВ Пакет

Повеќе »

Разиграјте ја душата со народните песни во „Мерак меана“ на Сител

Нови емисии од новата 5. сезона на нашата и ваша омилена “Мерак Меана”. Нови мераклиски дружби за распеани и разиграни викенди, дружба што трае и не запира. За наздравување, за радост, мераклиите повторно со вас. Мераклиска магија која ги распејува срцата. Ајде да се веселиме, да пееме, љубов да сееме, …

Повеќе »

Запознајте го Мустафа од турската серија „Срцето ми остана во Егејот“

„Срцето ми остана во Егејот“ е турска романтична комедија од 2015-та година произведена од компанијата Limon Film. Алпер Салдиран, Оја Унусташи и Ерен Хаџисалиоглу се тројцата извонредни актери кои ги толкуваат главните ликови, Мустафа, Зелис и Јаман. Серијата ја имаше својата премиера во нашата држава на 10-ти октомври, а импресиите …

Повеќе »

Саботa навечер на МРТ 1 со тинејџерската комедија „Trojan war”

Тинејџерска комедија која се бави со сите теми кои ги интересираат средношколците: љубов, секс, спротивен пол, матурска вечер итн. Сабота, 29.10.2022 на МТВ 1 во 23 часот. Срамежливиот Бред е убеден дека во прекрасната и неодолива Брук ја пронашол девојката на своите соништа. Како што се наближува матурската вечер, професорите …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!