Почетна / 2024 / February (страна 4)

Месечни Архиви: February 2024

Закажан втор концерт на Петар Грашо во Скопје во Филхармонија

Петар Грашо го распродаде првиот и ќе одржи втор концерт во „Македонска филхармонија”. Вториот концерт е закажан за 27-ми април од 21 часот. Првиот концерт на Грашо е ден претходно, односно на 26-ти април. Човекот кој во моментов претставува хрватска институција, ќе имате можност да го гледате и слушате во …

Повеќе »

Бернштајн, Гершвин и Гулда во изведба на Филхармонија

Овој четврток, со почеток во 20 часот, оркестарот на Македонската филхармонија ќе одржи концерт на кој како солист ќе настапи српскиот виолончелист кој со интернационална кариера – Драган Ѓорѓевиќ. Концертот е насловен “Хармонија”, а диригент е маестро Мануел Хернандез- Силва од Венецуела/Шпанија. На програмата се Концертот за виолончело и дувачки …

Повеќе »

Иван од Либеро за 40 дена станува татко, спремајте се за мекици

Иван Јованов, пејачот од „Либеро бенд”, ќе стане татко, вест која ги шокираше сите. Идните родители направија прослава во присуство на најблиските пријатели и семејство, на која го открија полот на бебето кое го очекуваат. Ивана и неговата сакана Ивана на прославата дознаа дека очекуваат девојче. Во разговор за единствениот …

Повеќе »

Македонскиот супербренд во живо и со втор концерт во Pure

Не само поради фактот што интересот за веќе распродадениот концерт на Каролина закажан на 1ви март стана реален после неговото распродавање, туку како што е ред, и бидејќи многу други празници имаат свое продолжено дејство, Авалон Продукција се одлучи да закаже и втор концерт на Каролина во уште подобар ден …

Повеќе »

Спорт, забава, мода, технологија, вести и здравје во Телма подкаст

Следејќи ги светските трендови, Телма телевизија продолжува да изненадува. Наскоро дигитален простор за возбудлива комбинација на спортови, вести, забава, мода, технологија, само-подобрување и здравје. Да се придружиме сите заедно за разновиден и возбудлив подкаст што одговара на сите наши интереси. Со Телма подкаст ќе го истражиме светот на забавата, ќе …

Повеќе »

Босанската мини крими серија „Котлина“ секоја недела на Алфа

Криминалистичка мини серија во 5 продолженија, чии креатори се Денис Танович познат по добитникот на оскар за Ничија Земја, и Аида Бегич, која е позната по филмовите Деца и Снег. Откако во Националниот музеј на Сараево е пронајдено мртво машко тело, инспекторите Едиб Пашич, кого го игра Федја Штукан, и …

Повеќе »

Даниел Крег во воената акција „Пркос“ во сабота на МРТ 1

Снимен според вистинска приказна, „Пркос“ е исклучителна приказна за семејството, честа, осветата и спасувањето во Втората Светска војна. Во 1941 г. убиени се илјадници Евреи од Источна Европа. Спасувајќи се од смрт, тројца браќа бегаат во шумата што ја знаат од детство. Таму ја започнуваат својата очајничка борба со нацистите. …

Повеќе »

Злате Мехмедовиќ: Кога жена е во ПМС, мажот треба да си пие апчиња!

Дали балканските мажи излегуваат од мода, а нивното место го заземааат современите мажи? Вечна дилема без конкретен одговор затоа што не секој го доживува балканскиот маж на ист начин. Пејачот Драган Николовски не знае да вклучи машина за перење, докторот Злате Мехмедовиќ не сака да усисува по дома, оперскиот пејач …

Повеќе »

„Балканска приказна“ вечерва на Сител, серија снимена во Македонија

Таму рано сонце изгрева, таму сонце касно заоѓа. Кај што сѐ на среќа мириса, мириса на Македонија. Таму Шара небо искина, таму Вардар земја милува. Денот таму со песна почнува, таму збор е вреден како грош, таму нема човек лош. Таму љубов сказна пишува, со полни гради сѐ се дишува. …

Повеќе »

Викенд на Телма со филмови од филмскиот фестивал во Берлин

Во пресрет на Берлинале 2024-та … Празник за вистинските љубители на филмската уметност. Викенд на Телма со победници и номинирани филмови и актери на филмскиот фестивал во Берлин. Почувствувајте ја фестивалската магија со изборот на филмови на Телма за овој викенд. петок (16 февруари 2024), 22.15 часот – Транзит, германски …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!