Почетна / 2024 / February (страна 3)

Месечни Архиви: February 2024

„Трите сестри“ на Сител, безвременска приказна од Егејскиот брег

Приказна од Егејскиот брег, инспирирана од еден од најпопуларните романи на Истокот. Серија за убавината и искреноста на сестринската љубов. Денови со добрина и денови со милост. Од соништа до незаборавни љубови и од соништа до кошмарни предавства. Љубовта е најсилната алка во животот, особено онаа која зборува за поврзаноста …

Повеќе »

Провокативната полска драма номинирана за Оскар во петок на Телма

Номиниран за Оскар за најдобар странски филм и добитник на преку 30 награди на фестивали ширум светот. Телото на Христос е возбудлив и провокативен филм во кој, како што велат критичарите, целата приказна ја раскажува главниот лик, младиот Даниел. (го игра младиот полски актер Бартош Биленија) чија одлична глума стана …

Повеќе »

ААВМУ ја осуди изјавата на Ковачевски во врска со медиумите

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги најостро ја осудува изјавата на претседателот на политичката партија СДСМ, Димитар Ковачевски со која обвини медиуми дека “дека самите се продале и уште сега се продаваат“ и се ставаат во функција на една политичка партија. Политичарите треба да бидат свесни за одговорноста што …

Повеќе »

Алек Болдвин и Деми Мур во романтичен трилер во четврток на МРТ 1

Бил (Алек Болдвин) е писател кој го губи видот во сообраќајна несреќа во која, пак, загинува неговата сопруга. Тој повторно ја открива страста кон животот и пишувањето кога се впушта во врска со Сузан (Деми Мур), занемерена жена на бизнисмен обвинет на инсајдерска трговија. Четврток, 22 февруари, 21.10 часот, прв …

Повеќе »

Француската драма „Збогум, кралице моја“ во вторник на МРТ 1

„Збогум, кралице моја“ го означува враќањето на признаениот режисер Беноа Жакот и одлично ги прикажува страста, сплетките, раскошот и на крај, хаосот кој настанува на дворот на Марија Антоанета (Дајан Кругер) последните денови пред избувнувањето на Француската револуција. Филмот е снимен според бестселерот на Шантал Томас, и се фокусира на …

Повеќе »

Нови имиња на местото на Цеца и Ана Бекута во „Ѕвездите на Гранд“

Цеца Ражнатовиќ и Ана Бекута не се појавија на снимањето на новата емисија на „Ѕвездите на Гранд“, што изненади многумина, пренесуваат српските медиуми. Како што изјавија од Гранд продукција, Ана Бекута од оправдани причини нема да присуствува на следното снимање, а на нејзино место ќе дојде пејачот Драган Којиќ Кеба, …

Повеќе »

Нова водителка на местото на Сања Кужет во „Ѕвездите на Гранд“

Ги информираме гледачите на Сител телевизија дека водителката Сања Кужет поради породилно отсуство ќе отсуствува од снимањата на „Ѕвезде Гранда“, а нејзиното место до крајот на сезоната ќе биде отстапено на друго водителско име. „Толку од мене, за оваа сезона, драги луѓе. Сликите се создадени на последниот ден од снимањето, …

Повеќе »

„Иновациите на Наса“, документарец на Телма секој понеделник

Еволуцијата на нашиот свет во голема мера зависи од технолошките ресурси, знаењето и ограничувањата, но сепак забрзана преку растечката човечка генијалност и иновации. Ја испитуваме Месечината, развивме сателити за да орбитираат околу нашата планета, кои можат да ја следат нашата благосостојба од илјадници, ако не и милиони километри. Развивме бродови …

Повеќе »

Документарец на МРТ 1 за „Папата, најмоќниот човек на светот“

Во шесте епизоди од серијата „Папата, најмоќниот човек во историјата“, во кои како наратор се јавува Лиам Нисон, е прикажана историјата на папите и папството. Преку архивски снимки, драматични сведоштва, изјави од експерти и свештеници, документарната серија ни пренесува како се развивало папството низ вековите и како и зошто папата …

Повеќе »

Марија Шерифовиќ на 2-ри ноември со концерт во Скопје

Eден од најдобрите и најспецифични вокали на денешницата, извонредната Марија Шерифовиќ доаѓа во Скопје, на голем концерт во „Арена Борис Трајковски”, на 2-ри ноември 2024-та година, во организација на „Прагма продукција”. Со својата автентичност, фантастичните интерпретации и емоција, веќе две децении се наоѓа на врвот на регионалната музичка сцена. Изминатата …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!