Почетна / 2024 / February

Месечни Архиви: February 2024

„Година по година“, нова емотивна песна на Лазар и Елена Наумови

„Зошто молчиш ќерко, солзи сокриваш каде пат ќе тргаш, збор не кажуваш…“ …се првите стихови од новата, полна со емоции, песна на дуетот на таткото и ќерката, Лазар и Елена Наумови, а насловена како Година по година. Лазар и Елена, подолг период се присутни на нашата музичка сцена пред се …

Повеќе »

Вторник на Телма со „Урбани херои“, нов документарен серијал

На местото на “Фантастични дизајни”, секој вторник во 14.30 часот на Телма ќе ги гледаме “Урбаните херои”, нова документарна серија со која ќе уживаме но и ќе се едуцираме. Земјоделството е тренд во подем, без разлика дали се враќа на периферијата, на покривите или директно во деловните центри. 70% од …

Повеќе »

Мерил Стрип и Том Хенкс во филм на Спилберг на 29 февруари на МРТ 1

четврток (29 февруари 2024), 21.00 часот – “Весникот” Вистинита приказна за аферата на „Пентагон Пејперс“ со Мерил Стрип и Том Хенкс во филм на Стивен Спилберг. Кетрин Греам е првата жена издавач на еден голем американски весник – Вашингтон пост. Со помош на уредникот Бен Бредли, Греам се обидува да …

Повеќе »

Џекиу Чен во акцијата „Крвав челик“ на 28 февруари на МРТ 1

среда (28 февруари 2024), 21.10 часот – “Крвав челик” Џеки Чен игра улога на полициски агент во Хонг Конг кој треба да се погрижи за научникот кој е програмата за заштита. Кога стигнува кај него, го напаѓаат вонземјани облечени како луѓе кои убиваат се околу себе, вклучувајќи го и научникот. …

Повеќе »

Воен трилер, снимен по книгата од Ендру Хоџис на 27 февруари на МРТ 1

вторник (27 февруари 2024), 21.10 часот – “Игра на имитирање” Приказна за човекот чиј изум ја одиграл клучната улога во Втората светска војна. Филмот „Имитација на игра“ е снимен според вистинита приказна на Алан Туринг, генијален британски математичар и информатичар, кој за време на Втората светска војна успева да го …

Повеќе »

„Застани и запали се“, серија на Телма за компјутерската револуција

„Halt and Catch Fire“ е американска драмска телевизиска серија создадена од Кристофер Кантвел и Кристофер К. Роџерс. Насловот на емисијата се однесува на инструкцијата за кодот на компјутерската машина „Halt and Catch Fire“ (HCF), чие извршување ќе предизвика централната процесорска единица на компјутерот да престане да работи (да се самозапали). …

Повеќе »

„Гответе со Дракче“, нова кулинарска емисија на Канал 5

Нова кулинарска емисија на Канал 5 телевизија секој работен ден во 15:30 часот. Интересни рецепти, пријатна домаќинска атмосфера заедно со Драгица Стевковска Дракче, со нејзините гости и нивните омилени рецепти кои можеби и вие ќе сакате да ги зготвите. „Гответе со Дракче“ од понеделник до петок. Дани | ТВ Пакет

Повеќе »

Фаворитот на цела Европа, Baby Lasagna на Евровизија за Хрватска

Со невидена разлика меѓу второпласираниот и првопласираниот особено кај публиката, Baby Lasagna со Rim Tim Tagi Dim e претставникот на Хрватска оваа година на Евровизија. Како куриозитет, тој бил прва резерва ако некој случајно се откаже. Откако се откажала Zsa Zsa, Baby Lasagna доаѓа како нејзина замена. Откако ја објавува …

Повеќе »

Нашите автори настапуваат и на Дора, хрватскиот избор за Евровизија

Поради тоа што Македонската Радиотелевизија две години по ред се откажа од учеството на Евровизија, нашите автори напишаа песни за земјите од регионот. Песна на Дарко Димитров учествуваше на изборот во Албанија иако не победи. A вечерва, пак, е хрватскиот избор за Евровизија – ДОРА 2024, каде по двете полуфиналиња, …

Повеќе »

Францускиот документарен филм „Дахомеј“ победник на Берлинале 2024

Добитник на Златната мечка за најдобар филм на годинашниот 74 Берлински филмски фестивал е францускиот експериментален документарен филм „Дахомеј“ за враќањето во Африка на конфискуваните уметнички дела во периодот на колонијализмот. Документаристичкиот есеј на француската режисерка со сенегалско потекло Мати Диоп го истражува враќањето на ограбеното кралско богатство на африканското …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!