Почетна / 2024 / February (страна 2)

Месечни Архиви: February 2024

Запознајте го доминантниот свекор на „Девојката од прозорецот”

Тој е глава на семејството Короглу и исклучително богат бизнисмен. Господинот Рафат е страв и трепет, оној кој ја знае вредноста на парите и нема толеранција за расипништво. Во замокот Короглу, секоја храна има специфична тежина и мерка. Сè е нумерирано и ограничено. Струја, парно, бензин, храна, пијалоци… Сè се …

Повеќе »

Која е свекрвата од Сителовата драма за „Девојката од прозорецот” ?

Ова е Гулџихан, свекрвата на Девојката со која се дружиме од понеделник до петок навечер на телевизија Сител. Таа е сопруга на богатиот и доминантен Рафет Короглу, која секогаш се чувствува виновна ако нешто не му се допадне на господинот Рафет. За неа, најголемо богатство е синот Седат и токму …

Повеќе »

„Девојката од прозорецот” влезе во сосема поинаков бизнис

Бурџу Биричик е турска актерка која е моментално актуелна со водечката улога во вечерната Сителова драма за “Девојката од прозорецот”, серија која успеа да ги привлече не само гледачите на турски серии, туку и сите оние млади девојки и жени кои се пронајдоа во несреќната судбина на Налан. По завршување …

Повеќе »

Словенија одлучи : Не се враќаме на јуниорската Евровизија

Јавниот сервис на Словенија RTVSLO потврдува дека нема да се врати на Јуниорската Евровизија која по третата победа на Франција, сепак ќе се одржи во Шпанија. Словенечката телевизија потврдила дека проектот е прескап за попладневниот термин на националниот сервис. Ова е потег кој е оправдан, бидејќи главната Евровизија е во …

Повеќе »

Провокативна и обвиена со змија – Ивона Јо ja промовираше „Друго”

Ивона Јо на јавноста и ја претстави својата нова песна која го носи насловот „Друго”. Токму по тој повод, денеска точно напладне се одржа и промоција во кафе бар „Мартини”, каде што присуствуваа голем број колеги, пријатели, претставници на седмата сила, како и почитувачи на Ивона Јо. Ивона ќе каже …

Повеќе »

Втора претстава на „Веселите девојки” во Македонска Филхармонија

Закажана е втора претстава на мјузиклот „Веселите девојки” и тоа на 24-ти март во „Македонска филхармонија”, откако првата претстава на 23-ти се распродаде. Тијана Дапчевиќ ја игра една од главните улоги, а заедно со неа, на сцената во Филхармонија ќе застанат и Маја Брукнер, Зорана Павиќ, Јелена Ѓукиќ, Ивана Петерс …

Повеќе »

Авалон ја носи Данијела Мартиновиќ во Филхармонија на 17-ти март

Известување од Авалон продукција : – Кога сме кај затворањето на круговите со ,,30 години Авалон”, мора да се навратиме на едно име кое е важно за нас, а среќа и за вас. И ние си имавме наша транзиција во работата, која започна во МКЦ, а продолжи во Универзална сала. …

Повеќе »

„Симбиоза” – изложба на Бојан Ковски во Музејот на Град Скопје

Уметникот Бојан Ковски ќе ja отвори својата најнова изложба “Симбиоза” во Музејот на Град Скопје на 29 февруари 2024 година. Овој уникатен приказ ветува да ги фасцинира љубителите на уметноста, нудејќи магична комбинација на човечкото тело и земјениот елемент. Бојан Ковски, роден во 1993 година во Куманово, го остава својот …

Повеќе »

Миро Кацаров: Џамбазов е уморен од водење, дајте бе луѓе млади водители

Во претходната сезона се дружевме со дел од нашите актуелни водителки, а оваа сезона ќе ги испочитуваме момците. На тема „Конкуренција” зборуваме со Антонио Димитриевски, Миро Кацаров, Драган Б. Костиќ и Бојан Гиевски, едни од времето кога како медиум постоеше само телевизијата, а останатите од новото дигитално време. Што значи …

Повеќе »

Јубилејни 50 години Театар „Чекори“ со премиера на „Крај на играта“

По повод 50 години од основањето на Театар „Чекори” и 80 годишнината од раѓањето на основачот Боре Ангеловски, на 25 февруари (недела) со почеток од 20 часот во Домот на култура „Димитар Влахов” – Автокоманда, премиерно ќе биде изведена претставата „End&Start game” по делото „Крај на играта” од Семјуел Бекет, …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!