Дневни Архиви: 21/02/2024 | 15:14

„Трите сестри“ на Сител, безвременска приказна од Егејскиот брег

Приказна од Егејскиот брег, инспирирана од еден од најпопуларните романи на Истокот. Серија за убавината и искреноста на сестринската љубов. Денови со добрина и денови со милост. Од соништа до незаборавни љубови и од соништа до кошмарни предавства. Љубовта е најсилната алка во животот, особено онаа која зборува за поврзаноста …

Повеќе »

Провокативната полска драма номинирана за Оскар во петок на Телма

Номиниран за Оскар за најдобар странски филм и добитник на преку 30 награди на фестивали ширум светот. Телото на Христос е возбудлив и провокативен филм во кој, како што велат критичарите, целата приказна ја раскажува главниот лик, младиот Даниел. (го игра младиот полски актер Бартош Биленија) чија одлична глума стана …

Повеќе »

ААВМУ ја осуди изјавата на Ковачевски во врска со медиумите

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги најостро ја осудува изјавата на претседателот на политичката партија СДСМ, Димитар Ковачевски со која обвини медиуми дека “дека самите се продале и уште сега се продаваат“ и се ставаат во функција на една политичка партија. Политичарите треба да бидат свесни за одговорноста што …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!