Дневни Архиви: 07/02/2024 | 17:04

Наскоро … насмејте се од срце со новата серија од Македонија

Таму рано сонце изгрева Таму сонце касно заоѓа Кај што сѐ на среќа мириса, Мириса на Македонија Еј, што да кажам малку е Срце в гради ќе ми распукне А штом Тоше Зајди, зајди запее Сите добро знаат кои сме Еј, и да пеам малку е Срце вели дома врати …

Повеќе »

Неделна вечер на Телма со Брус Вилис во трилерот „Ќорсокак”

Рон Витлок (Брус Вилис) е криминалец кој води тим платеници во одмазничка мисија. Убедени дека владата работи против нив, безмилосната група, заплени енергетска централа и ги држи сите посетители кој моментот се нашле внатре, во заложништво, а на блискиот град му се закануваат огромни поплави и уништување. Мисијата на еден …

Повеќе »

Наскоро … серија за убавините и традицијата на Македонија

Среде Скопје Вардар врви, Вардар река распеана. Ој, Вардаре македонски од извора дур’ до Солуна. Ој, Вардаре македонски, ти ја красиш Македонија. Твојте градои како бисери ти закитиле брегови. Каде Вардар поминуваш среќа, радост донесуваш. Ексклузивно на вашите мали екрани. Пристигнува семејна приказна од Македонија со актери кои добро ги …

Повеќе »

Наскоро … голема балканска приказна од срцето на Македонија

Јовано, Јованке Крај Вардарот седиш, мори Бело платно белиш, Бело платно белиш, душо Сè нагоре гледаш. Јовано, Јованке, Јас тебе те чекам, мори Дома да ми дојдеш, А ти не доаѓаш, душо Срце мое, Јовано. Јовано, Јованке, Твојата мајка, мори Тебе не те пушта, Кај мене да дојдеш, душо Срце …

Повеќе »

Акција во „Моментална смрт”, британски трилер на Телма во сабота

Злобна нарко-банда во борбата за доминација на пазарот со дрога, го вовлекува воениот ветеран од специјалните сили Џон Бредли кој се обидува да се прилагоди на нормалниот живот. Прогонуван од внатрешните демони од насилното минато, нападот врз неговите најмили, неговата последна врска со човештвото, ќерката и внучето, ќе предизвика бес …

Повеќе »

„Големата авантура со слонот”, семеен филм во сабота на Телма

Oд режисерот на Against The Wild доаѓа приказната за едно момче сираче кое тргнува во авантура за да спаси слон и да избега од синџирот на ловокрадци во Африка. Приказна за храброст и опстанок, со потресна порака. Филм во кој може да ужива целото семејство. Сабота, 10 февруари 2024 година, …

Повеќе »

Петок на Телма со романтичната историска комедија „Ема”

Ема, млада танчерка, решава да се раздели од Гастон откако ќе му го врати Поло, синот што двајцата го посвоиле, но не можат да го задржат. Во очајна потрага по улиците на пристанишниот град Валпараисо, Ема бара љубовни врски за да ја надмине вината. Сепак, таа има таен план да …

Повеќе »

Документарец на Телма за најтаинствениот и најстрогиот султанат во светот

Со 76 години, султанот Хасанал Болкија од Брунеи e шеф на држава во светот кој најдолго владеел. На тронот е од 1967 година. Тој е и еден од најбогатите луѓе на планетата. Благодарение на нафтата и гасот на неговото мало кралство, неговото лично богатство се проценува на 18 милијарди долари. …

Повеќе »

Соопштение за прва на Балканот Интерпарламентарна Коалиција

Во продолжение, целосно Соопштение за одржана Конституционална Седница за формирање на интерпарламентарно интерпартиско тело за поддршка на маргинализирани жени и девојки, со фокус на самохрани мајки и еднородителски сеејства: Институционална поддршка за самохраност и еднородителски семејства : На 5.2.2024 година, со почеток во 10 часот во Собранието на Р. Македонија, …

Повеќе »

Ѓоко Таневски: „Пострашно нешто од жена што сама пие во кафана нема”

Во новата емисија на „Нешто конкретно” гостуваа девојките од групата „Фрајле”, а друштво им правеше нашиот Ѓоко Таневски. Темата на разговор беше за успесите во животот, односно што треба да се сторите за да ви тргне во животот? Нашите гости очигледно добро ја знаат вистинската формула судејќи според нивните кариери. …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!