Почетна / 2024 / February (страна 5)

Месечни Архиви: February 2024

Историската трилер серија „Вашингтонски шпиони“ на Телма во 22:15 часот

Врз основа на вистински настани, серијата ја раскажува приказната за раѓањето на модерната шпионажа за време на американската револуционерна војна. Фокусот е на фармерот Абрахам Вудхул (Џејми Бел), кој заедно со своите пријатели стануваат неверојатни шпиони и го свртуваат бранот во борбата на Америка за независност. Тие основаат таен шпионски …

Повеќе »

Трилер мистеријата за „Другиот маж“ во петок навечер на МРТ 1

Инженерот Питер (Лиам Нисон) е оженет со дизајнерката на чевли Лиза (Лора Лини). И двајцата се успешни и на прв поглед среќни, но набрзо Лиза исчезнува. Питер преку компјутер открива дека жена му има друг маж, Ралф(Антонио Бандерас) кој живее во Милано. Разочаран, Питер заминува за Милано. Се запознава со …

Повеќе »

„Го мразам Денот на вљубените“, романса и хумор на МРТ 1 во вторник

„Го мразам Денот на вљубените“ е романтична комедија од 2009 година, напишана и режирана од Ниа Вардалос. Главните улоги во филмот ги толкуваат самата режисерка, сценарист и актерка Вардалос и Џон Корбет, претходно видени заедно во хит филмот на Вардалос од 2002 година „Мојата голема дебела грчка свадба“. Цвеќарката Женевиев …

Повеќе »

Фото | Синооката Аурора од „Тоскана“ е Украинка по потекло

Дознајте нешто повеќе за преубавата Аурора од “Тоскана”, серијата на ТВ 24 Италијанската новела “Страст во Тоскана” особено плени поради интиргантната приказна и убавите пејсажи, но и поради преубавата актерска екипа, меѓу кои и главната хероина Аурора. Нејзиниот лик го толкува Ана Сафрончик, родена во Киев во 1981 година. И …

Повеќе »

Александра Радовиќ на 6-ти април во „Македонска филхармонија”

Маестралната Александра Радовиќ на 6-ти април доаѓа во Скопје, каде што ќе одржи ексклузивен концерт во незаменливиот амбиент на „Македонска филхармонија”. Александра Радовиќ спомените од различните животни, емотивни, професионални успеси и порази ги претвора во песна. Никогаш иста, но секогаш емотивна до срж, иако можеби не изгледа така. Има карактеристична …

Повеќе »

Емра Куртишова е Македонката која ја глуми мајката на Џеј

Иако за љубителите на театарската уметност и претходно не беше анонимна, особено за помладата публика како професионален актер во „Театарот за деца и младинци” во Скопје, пошироката јавност сепак ја запозна дури по емитувањето на третата сезона на популарната македонска серија „Преспав”, кога се појави во ликот на собарката Исаура, …

Повеќе »

Нова серија на Телма за австриската императорка „Сиси“

„Сиси“ го следи извонредниот живот на царицата Елизабета од Австрија. Модерен, искрен и автентичен. Раскажана од перспектива на нејзините најблиски и надоверливи пријатели, серијата фрла нов поглед на животот на царицата и открива повеќеслојна жена која фасцинира со нејзиниот став, нејзината храброст и нејзините противречности. Младешката Сиси еволуира во царица …

Повеќе »

Наскоро … насмејте се од срце со новата серија од Македонија

Таму рано сонце изгрева Таму сонце касно заоѓа Кај што сѐ на среќа мириса, Мириса на Македонија Еј, што да кажам малку е Срце в гради ќе ми распукне А штом Тоше Зајди, зајди запее Сите добро знаат кои сме Еј, и да пеам малку е Срце вели дома врати …

Повеќе »

Неделна вечер на Телма со Брус Вилис во трилерот „Ќорсокак”

Рон Витлок (Брус Вилис) е криминалец кој води тим платеници во одмазничка мисија. Убедени дека владата работи против нив, безмилосната група, заплени енергетска централа и ги држи сите посетители кој моментот се нашле внатре, во заложништво, а на блискиот град му се закануваат огромни поплави и уништување. Мисијата на еден …

Повеќе »

Наскоро … серија за убавините и традицијата на Македонија

Среде Скопје Вардар врви, Вардар река распеана. Ој, Вардаре македонски од извора дур’ до Солуна. Ој, Вардаре македонски, ти ја красиш Македонија. Твојте градои како бисери ти закитиле брегови. Каде Вардар поминуваш среќа, радост донесуваш. Ексклузивно на вашите мали екрани. Пристигнува семејна приказна од Македонија со актери кои добро ги …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!