Дневни Архиви: 19/02/2024 | 15:30

„Иновациите на Наса“, документарец на Телма секој понеделник

Еволуцијата на нашиот свет во голема мера зависи од технолошките ресурси, знаењето и ограничувањата, но сепак забрзана преку растечката човечка генијалност и иновации. Ја испитуваме Месечината, развивме сателити за да орбитираат околу нашата планета, кои можат да ја следат нашата благосостојба од илјадници, ако не и милиони километри. Развивме бродови …

Повеќе »

Документарец на МРТ 1 за „Папата, најмоќниот човек на светот“

Во шесте епизоди од серијата „Папата, најмоќниот човек во историјата“, во кои како наратор се јавува Лиам Нисон, е прикажана историјата на папите и папството. Преку архивски снимки, драматични сведоштва, изјави од експерти и свештеници, документарната серија ни пренесува како се развивало папството низ вековите и како и зошто папата …

Повеќе »

Марија Шерифовиќ на 2-ри ноември со концерт во Скопје

Eден од најдобрите и најспецифични вокали на денешницата, извонредната Марија Шерифовиќ доаѓа во Скопје, на голем концерт во „Арена Борис Трајковски”, на 2-ри ноември 2024-та година, во организација на „Прагма продукција”. Со својата автентичност, фантастичните интерпретации и емоција, веќе две децении се наоѓа на врвот на регионалната музичка сцена. Изминатата …

Повеќе »

Закажан втор концерт на Петар Грашо во Скопје во Филхармонија

Петар Грашо го распродаде првиот и ќе одржи втор концерт во „Македонска филхармонија”. Вториот концерт е закажан за 27-ми април од 21 часот. Првиот концерт на Грашо е ден претходно, односно на 26-ти април. Човекот кој во моментов претставува хрватска институција, ќе имате можност да го гледате и слушате во …

Повеќе »

Бернштајн, Гершвин и Гулда во изведба на Филхармонија

Овој четврток, со почеток во 20 часот, оркестарот на Македонската филхармонија ќе одржи концерт на кој како солист ќе настапи српскиот виолончелист кој со интернационална кариера – Драган Ѓорѓевиќ. Концертот е насловен “Хармонија”, а диригент е маестро Мануел Хернандез- Силва од Венецуела/Шпанија. На програмата се Концертот за виолончело и дувачки …

Повеќе »

Иван од Либеро за 40 дена станува татко, спремајте се за мекици

Иван Јованов, пејачот од „Либеро бенд”, ќе стане татко, вест која ги шокираше сите. Идните родители направија прослава во присуство на најблиските пријатели и семејство, на која го открија полот на бебето кое го очекуваат. Ивана и неговата сакана Ивана на прославата дознаа дека очекуваат девојче. Во разговор за единствениот …

Повеќе »

Македонскиот супербренд во живо и со втор концерт во Pure

Не само поради фактот што интересот за веќе распродадениот концерт на Каролина закажан на 1ви март стана реален после неговото распродавање, туку како што е ред, и бидејќи многу други празници имаат свое продолжено дејство, Авалон Продукција се одлучи да закаже и втор концерт на Каролина во уште подобар ден …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!