Дневни Архиви: 25/02/2024 | 23:27

Нашите автори настапуваат и на Дора, хрватскиот избор за Евровизија

Поради тоа што Македонската Радиотелевизија две години по ред се откажа од учеството на Евровизија, нашите автори напишаа песни за земјите од регионот. Песна на Дарко Димитров учествуваше на изборот во Албанија иако не победи. A вечерва, пак, е хрватскиот избор за Евровизија – ДОРА 2024, каде по двете полуфиналиња, …

Повеќе »

Францускиот документарен филм „Дахомеј“ победник на Берлинале 2024

Добитник на Златната мечка за најдобар филм на годинашниот 74 Берлински филмски фестивал е францускиот експериментален документарен филм „Дахомеј“ за враќањето во Африка на конфискуваните уметнички дела во периодот на колонијализмот. Документаристичкиот есеј на француската режисерка со сенегалско потекло Мати Диоп го истражува враќањето на ограбеното кралско богатство на африканското …

Повеќе »

Запознајте го доминантниот свекор на „Девојката од прозорецот”

Тој е глава на семејството Короглу и исклучително богат бизнисмен. Господинот Рафат е страв и трепет, оној кој ја знае вредноста на парите и нема толеранција за расипништво. Во замокот Короглу, секоја храна има специфична тежина и мерка. Сè е нумерирано и ограничено. Струја, парно, бензин, храна, пијалоци… Сè се …

Повеќе »

Која е свекрвата од Сителовата драма за „Девојката од прозорецот” ?

Ова е Гулџихан, свекрвата на Девојката со која се дружиме од понеделник до петок навечер на телевизија Сител. Таа е сопруга на богатиот и доминантен Рафет Короглу, која секогаш се чувствува виновна ако нешто не му се допадне на господинот Рафет. За неа, најголемо богатство е синот Седат и токму …

Повеќе »

„Девојката од прозорецот” влезе во сосема поинаков бизнис

Бурџу Биричик е турска актерка која е моментално актуелна со водечката улога во вечерната Сителова драма за “Девојката од прозорецот”, серија која успеа да ги привлече не само гледачите на турски серии, туку и сите оние млади девојки и жени кои се пронајдоа во несреќната судбина на Налан. По завршување …

Повеќе »

Словенија одлучи : Не се враќаме на јуниорската Евровизија

Јавниот сервис на Словенија RTVSLO потврдува дека нема да се врати на Јуниорската Евровизија која по третата победа на Франција, сепак ќе се одржи во Шпанија. Словенечката телевизија потврдила дека проектот е прескап за попладневниот термин на националниот сервис. Ова е потег кој е оправдан, бидејќи главната Евровизија е во …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!