Месечни Архиви: March 2024

„Девојката” од Сител успеа да ги соедини Израел и Палестина

Од понеделник до петок во 22.30 часот, гледачите на Сител телевизија со големо внимание ја следат  префинетата играна драма за “Девојката од прозорецот”. Болна и емотивна приказна за девојката растена во стаклено ѕвоно. Драма за богатата Налан која духовната болка почна да ја доживува по мигот кога стана невеста и …

Повеќе »

Славењето на „Први март” со најдоброто од Каролина продолжува и во април

После двата распродадени концерти овој март во Скопје во “Pure”, како и концертите во Гевгелија, Струмица и Крива Паланка… после навистина долго време, публиката во Куманово и Охрид ќе може да се дружи во живо со супербрендот Каролина и нејзиниот бенд на концерт на кој ќе бидат отсвирени многу од …

Повеќе »

„Татковина” во Филхармонија со настап на виолинистот Бојан Илкоски

Овој четврток на концертот насловен „Татковина” под диригентската палка на маестро Сашо Татарчевски, ќе настапи еден од најпосветените музички уметници кај нас, виолинистот Бојан Илкоски. На програмата ќе бидат изведени виртуозниот Концерт за виолина и оркестар бр.1 од Николо Паганини (1782 – 1840), исклучително виртуозно дело кое не ги рефлектира …

Повеќе »

Скопски моден фестивал од 3ти до 6ти април во Diamond Mall

За каква ли тајна вечера се подготвуваат и што може да ја обедини на иста маса ѕвездената шесторка: Сергеј Варошлија, Моника Црнокрак, Иван Наумовски, Калтрина Круезиу, Октај Сејди и Сара Дамчевска? Одговорот ќе се дознае многу наскоро – на четвртото издание на Skopje Fashion Festival powered by Државна Лотарија. Културно-забавната …

Повеќе »

Антониа Гиговска: „Ме викаат тетка, ама не сум тетка, имам 23 години”

Што најмногу влијае на созревањето? Годините, прилагодувањето, реагирањето или однесувањето во одредени ситуации? Дали побрзо созреваат мажите или пак жените? Што значи реченицата „остаре ама си остана будала” дали е тоа комплимемт или навреда? Своите ставови на оваа тема во последната емисија на “Нешто конкретно” на Телма ги изнесоа Марко …

Повеќе »

Филхармонија ја продолжува соработката со новиот шеф-диригент

Македонската филхармонија ја продолжува соработката со новиот шеф-диригент, маестро Јерухам Шаровски од Израел, којашто започна минатата концертна сезона. Маестро Шаровски оваа недела е во Скопје, со цел да оствари средби со музичарите и Уметничкиот одбор, како би се докомплетирала годишната програма, поточно концертните настани за оваа и за наредната сезона, …

Повеќе »

Утринската програма на Сител има потреба од практиканти и новинари

Утринската програма „Ја сакам Македонија“ на Сител Телевизија има потреба од практиканти и новинари. Сите заинтересирани се молат да ги испратат своите професионални биографии на [email protected] Дани | ТВ Пакет

Повеќе »

Гледачите бараат : Телма да продолжи со серии како „Непобедлива љубов“

Откако најпознатата македонска новинарка и истакнато телевизиско лице, Снежана Лупевска Созен, застана на челната позиција на Телма телевизија, гледачите особено забележуваат позитивни промени во програмската шема на телевизијата. За телевизија која важеше за досадна со црно бели филмови и опери, се претвори во квалитетна комерцијална телевизија која нуди содржини за …

Повеќе »

Почина освојувачот на првиот ракометен Куп на Македонија

На 22.03.2024, во 85-тата година од животот почина една од легендите на македонскиот ракомет, кој како играч, тренер и спортски работник ја пренесе љубовта кон спортот и вистинските вредности на многу генерации. Дејан Мариќ е роден на 28.06.1939 во Соколац, Босна и Херцеговина (Југославија). Својата играчка кариера ја започнува во …

Повеќе »

Боби Андонов, познат по детската Евровизија, има нов сингл со спот

Боби Андонов е македонски пејач, текстописец и продуцент, роден во Мелбурн Австралија, по потекло од Струмица, а живее и работи во Лос Анџелес (САД). Македонската публика го памети по настапот на детската евровизија во далечната 2008 ма година во Кипар, каде на негови 14 год. ја претставуваше Македонија. Во конкуренција …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!