Почетна / 2019 / May (страна 4)

Месечни Архиви: May 2019

Завршува деветта сезона на „Долина на волците“ на Алфа

Вечерва, 17 мај, на Алфа телевизија ќе биде емитувана последната епизода од 9. сезона на популарната крими серија “Долина на волците – заседа”. Од понеделник, ТВ Алфа нема да продолжи со емитување на новите епизоди на серијата, туку на нејзино место ќе емитува италијанска криминалистичка серија. За потсетување, Алфа телевизија …

Повеќе »

Нова данска трилер серија на Телма ќе го открие текот на парите

Сместена во светот на економскиот криминал, “Bedrag” е приказна за измамите и злосторствата кои се прават како би се зголемило богатството на одредени поединци и структури. Кога едно мртво тело ќе биде пронајдено во море, близу сомнителна фарма на брегот на Данска, детективот кој е задолжен за истрагата никако не …

Повеќе »

Видео | Тамара успеа да се пласира во финале, Македонија горда!

Вечерва, македонската претставничка Тамара Тодевска нè направи горди со својот настап на најголемиот европски избор за песна на Евровизија. “Proud” звучеше моќно и светски на сцената во Тел Авив и токму затоа успеа да обезбеди пласман на нашата земја во големото финале во сабота. Погледнете го настапот на Тамара и …

Повеќе »

Реприза на американската драма „Rectify“ по полноќ на Телма

“Враќање во живот” – филозофска драма во 30 епизоди Осуден за силување и убиство, за кое не знаеме дали го сторил. Но, казната морал да ја издржи и затоа 19 години поминува вистински пекол во еден затвор. Скоро половина живот, чекајќи ја смртта, Даниел минува тешки мигови на мачно место, …

Повеќе »

Од авторот на скандинавски трилери, доаѓа „Арне Дал“ на 1 ТВ

Нова телевизиска серија на програмата на 1 ТВ. На местото на епската приказна за “Викинзите”, на оваа фреквенција ќе се емитува скандинавската крими серија “Арна Дал” – понеделник, среда и петок во 23.15 часот. Се работи за шведска серија за еден елитен одред истражители. Екранизација на серијалот на романи на …

Повеќе »

Кировски останува директор на Телма до 2024-та година

Атанас Кировски останува директор и главен уредник на телевизија Телма до 2024-та година. Со менаџментот на Макпетрол, Кировски се договорил да ја извршува досегашната функција до 1 јули 2024 година. Останува неговата визија да ја издигне Телма до влијателна, урбана и пристојно естетски спакувана телевизија, а со ваквата одлука, се …

Повеќе »

„Шифра Деспот“, серијата на Пинк од сега и на Алфа во 23:15 часот

Новата српска хумористична серија “Шифра Деспот” започнува на Алфа телевизија. Од понеделник до петок во 23.15 часот, веднаш по “Долина на волците” ќе ја следите најновата продукција на Пинк. Ѓорќе Марковиќ, Радослав Миленковиќ, Бранка Шелиќ, Љиљана Стјепановиќ, Тамара Крцуновиќ, Маријана Миќиќ и други се дел од актерската екипа на оваа …

Повеќе »

Фото | Нов забавен парк во Скопје, веднаш до „Борис Трајковски“

На улица „Илинденска“ веднаш до СЦ „Борис Трајковски“ е лоциран новиот забавен адреналински парк „Мега“. Забавниот парк нуди над 20 возења, од кои 10 се адреналински атракции, 10 фамилијарни возења, како и неколку интерактивни реквизити. Работното време на паркот од понеделник до четврток е од 17:00-00:00, во петок до 01:00, …

Повеќе »

Филмска рецензија на совршениот технички СФ филм „Gravity“

Во соработка со блогот за филмски анализи, ви претставуваме рецензија на “Gravity”. Филмот што ја одбележа 2013 година е sci-fi спектаклот од мексиканскиот режисер Алфонсо Куарон (Alfonso Cuaron). Овој филм се издвојува од сите останати СФ филмови поради совршенството постигнато во техничкиот аспект, додека според сценариото за жал може да …

Повеќе »

Познатиот турски актерски пар проговори за бракот и довербата

Кадир Догулу, актерот кој го гледавме во турските телевизиски серии “Рането срце” и „Дозволи да те сакам“ проговори за својот брак со Неслихан Атагул, нам позната како Нихан од „Карасевда“. Тие својата врска ја започнаа додека глумеа во серијата „Рането срце“ во 2013, а три години подоцна љубовта ја крунисаа …

Повеќе »