Почетна / Забава / Евровизија / Данска е победник на „Евровизија 2013“

Данска е победник на „Евровизија 2013“

 

Штотуку заврши 59. издание од популарниот музички фестивал „Евровизија“. Она што започна во 1956. година, дефинитино порасна во најголем музички натпревар во светот. Се остварија прогнозите на обложувалниците, победник е земјата учесничка Данска благодарение на својот претставник Емили Де Форест со песната „Only teardrops“. Данска победи со 281 поен од 39 држави коишто гласаа вечерва, а второто место беше за Азербејџан и третото за Украина.

 

Следното издание на „Евровизија“ ќе биде одржано во Данска, а фановите од цела Европа се надеваат дека оваа држава нема да штеди финансии за организацијата на фестивалот како што тоа го стори Шведска, иако и Швеѓаните приредија спектакл на свој начин.

 

 

 

Во финалната вечер за жал не се најде ниту една земја од поранешна Југославија. Во прилог е фотографија од гласовите кои ги даде Македонија. Очигледно не ни доаѓа памет, па на Грција повторно и дадовме поени!

 

 

 

 

Крис Манев | ТВ Пакет

 

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Македонија треба да учествува на Евровизија – прочитајте зошто

Деновиве порталот Музика24 информираше дека неофицијално шефицата на македонската делегација си поднела оставка на таа …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!